Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Serbsko-rosyjska odpowiedź na zbrojenie Chorwacji przez NATO
wyrzutnia rakiet

Serbsko-rosyjska odpowiedź na zbrojenie Chorwacji przez NATO

Minister Obrony Narodowej Chorwacji Ante Kotromanović ogłosił, że Chorwacja do 2017 roku zainstaluje na terenie swojego kraju 16 samobieżnych wyrzutni rakietowych MLRS-270 nabytych od Stanów Zjednoczonych. Oświadczenie wywołało szybką reakcję Belgradu i Moskwy.

Jeszcze w październiku 2015 roku chorwackie Ministerstwo Obrony Narodowej wystąpiło do Pentagonu z prośbą o darowiznę w postaci 16 samobieżnych wyrzutni rakietowych MLRS-270 z amerykańskich nadwyżek wojskowych. Stany Zjednoczone zgodziły się na donację w ramach programu pomocy krajom związkowym NATO.

Wyrzutnie uzbrojone są w rakiety kalibru 240 mm o zasięgu 300 km, a wyjątkowość ich systemu polega na możliwości wystrzeliwania rakiet balistycznych. Plan zakłada instalację broni na 2017 rok. Analitycy wojskowi przewidują, że zbrojenie Chorwacji przez Stany Zjednoczone w znacznym stopniu wpłynie na geopolitykę i równowagę wojskową Bałkanów.

W wywiadzie dla kanału telewizyjnego N1 Minister Spraw Zagranicznych Serbii Ivica Dačić powiedział: „Przypuszczam, że broń, którą nabywa Chorwacja zostanie wykorzystana przeciwko Serbii. Nie wierzę, że rakiety zostaną użyte przeciwko Austrii, Włochom, Bośni i Hercegowinie czy Republice Serbskiej. Wiadomo o które państwo chodzi.”

Zbrojenie Chorwacji przez Stany Zjednoczone bardzo szybko doczekało się odpowiedzi ze strony Rosji. Prezydent kraju Władimir Putin wkrótce po ogłoszeniu przez Chorwację planów zainstalowania amerykańskich wyrzutni rakiet zapowiedział, że tak szybko jak jest to możliwe dostarczy Serbii dwa rakietowe systemy przeciwlotnicze i przeciwbalistyczne S-300.

Pomysł nabycia przez Belgrad broni przeciwlotniczej pojawił się już w zeszłym roku podczas wizyty Aleksandra Vučicia w Moskwie. Transakcja została przypieczętowana na początku tego roku po oświadczeniu Chorwacji o otrzymaniu broni od Pentagonu.

Niepotwierdzone źródła donoszą, że Serbia nie będzie musiała płacić Rosjanom ceny rynkowej za nabyte systemy przeciwrakietowe.

Źródła: rts.rs, srbijadanas.com, blic.rs, armyrecognition.com

About Dorota Grzegorek

Absolwentka filologii południowosłowiańskiej, geografii politycznej oraz turystyki i rekreacji. Miłośniczka turystyki górskiej, podróży z plecakiem oraz wypraw autostopowych. Interesuje się przede wszystkimi historią i szeroko pojętą kulturą krajów byłej Jugosławii, literaturą i językiem serbskim, podróżami po świecie oraz dziennikarstwem. Jej celem jest zwiedzenie wszystkich kontynentów oraz założenie własnego hostelu w Belgradzie.
KOMENTARZE