Home / Bałkany / Serbsko-rosyjska współpraca na kolei nabiera tempa!
tanjug.rs
tanjug.rs

Serbsko-rosyjska współpraca na kolei nabiera tempa!

W sylwestrową noc stolicy Serbii dotarły dwa z dwudziestu siedmiu pociągów z silnikiem diesla, jakie Serbskie Koleje otrzymają od Rosji. Składy wyruszyły z Moskwy 16 grudnia, a ich producentem jest rosyjskie przedsiębiorstwo Mietrowagonmasz (Метровагонмаш, МВМ).

W tym roku w Serbii rozpoczyna się etap modernizacji zarówno pociągów, jak i torów kolejowych w całym kraju. Aby mogło do tego dojść państwowe przedsiębiorstwo Železnice Srbije podpisało porozumienie z Rosyjskimi Kolejami (ОАО Российские железные дороги) oraz, jak podaj portal b92.net otrzymało kredyt wysokości około stu milionów dolarów.

Nowe pociągi z silnikiem diesla wejdą w skład przewozów Srbija Voz i będą funkcjonowały na liniach niezelektryfikowanych ruchu lokalnego i regionalnego w Serbii. Do tej pory ŽS posiadały 23 takie składy, które zostały zakupione dzięki kredytowi Międzynarodowego Banku Kolejowego EUROFIMA.

Porozumienie Železnice Srbije – РЖД zostało podpisane pod koniec ubiegłego roku. Podczas spotkania z dziennikarzami Minister Budownictwa, Transportu i Infrastruktury Serbii, Zorana Mihajlović powiedziała, że to początek zmian na kolei w Serbii. Projekt zakłada remont 130 km torów w tym roku i 500 km w ciągu najbliższych trzech lat.

Jak pisaliśmy wcześniej, pierwszym przejawem serbsko-rosyjskie współpracy na kolei jest pociąg relacji Moskwa-Belgrad, którego trasa wiedzie przez stolice Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. przez Warszawę.

źródła: b92.net, vestinet.rs, balkanistyka.org

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE