Home / Gospodarka / Infrastruktura / Serbsko-węgierska współpraca w zakresie kolejnictwa
zeleznicki projekat - tanjug.rs

Serbsko-węgierska współpraca w zakresie kolejnictwa

W piątek (10 maja) przedstawiciele Serbskich Kolei oraz Węgierskich Kolei Państwowych, dyrektorzy generalni Dragoljub Simonović i Ilona Dávid, podpisali memorandum o porozumieniu, które ma dotyczyć planowania oraz realizacji projektów kolejowych na trasie Belgrad-Budapeszt.

Głównym celem jest modernizacja tej właśnie linii, o długości ok. 400 km. Po sfinalizowaniu projektu, możliwe byłoby na niej rozwinięcie prędkości przekraczającej 160 km/h. Obecnie, podróż z Belgradu do Budapesztu trwa 8 godzin, po modernizacji ten czas skrócił by się do 3-4 godzin.

Serbski minister transportu Milutin Mrkonjić przypomniał również, że już od 1991 r. trwają negocjacje z Węgrami dotyczące budowy drugiego toru, po którym przemieszczałyby się pociągi szybkobieżne.

Łączną wartość projektu szacuje się na 1,5 mld EUR, a serbski wkład – obejmujący modernizację części toru biegnącego od Belgradu do Suboticy – wynosi ok. 870 mln EUR. Serbskie Koleje nie dysponują takimi środkami, a budżet przeznaczony na ten projekt zostanie zapewniony dzięki chińskiej linii kredytowej otwartej dla Europy Środkowej. Przewidywany czas zakończenia modernizacji ma wynieść około roku.

Źródło: beta.rs, tanjug.rs

About Agnieszka Prykiel

KOMENTARZE