Home / Baklava / Balkantroter / Sezon „jaskiniowy” w Serbii rozpoczęty
Jaskinie w Serbii; http://www.panacomp.net

Sezon „jaskiniowy” w Serbii rozpoczęty

Serbia może pochwalić się 1,5 tys. jaskiń, które obfitują w piękne stalaktyty i stalagmity, a co za tym idzie stanowią ogromny potencjał dla rozwoju speleologicznej turystyki. Niestety tylko 10 proc. z nich jest zbadanych, a jeszcze mniej udostępnionych dla turystów. Właśnie oficjalnie rozpoczyna się w Serbii sezon turystyczny w najczęściej odwiedzanych jaskiniach. Pozostałe zostaną otwarte 1 maja.

Na turystów czeka wiele atrakcji. Mogą oni odwiedzić jaskinię Resavska w pobliżu Despotovaca, która została otwarta już w 1972 roku. Należy ona do najczęściej odwiedzanych i rocznie obsługuje ponad 40 tys. gości, którzy mają okazję podziwiać rzeźby natury, stworzone w ciągu ostatnich 45 mln lat. W pobliżu można zwiedzić monastyry Manasija i Ravanica oraz Muzeum Górnictwa Węglowego.

Największą jaskinią turystyczną Serbii jest Rajkova jaskinia, która posiada kanały o długości 2304 metrów. Znajduje się ona w pobliżu Majdanpeka i jest jedyną z najpiękniejszych jaskiń, które mają najbogatszą szatę naciekową. Będąc w tym regionie warto odwiedzić Lepenski Vir, Djerdap i Kapetan Mišin breg.

Kolejną atrakcją jest jaskinia Ceremošnja w Kučevie, w której znaleziono szczątki niedźwiedzia jaskiniowego, a w czasach współczesnych służyła jako kryjówka dla rebeliantów. Znajdują się tam też monumentalne rzeźbiarskie kompozycje „Wieczna warta”. Dodatkowo w mieście, turyści mogą zapoznać się z dawnymi zapomnianymi rzemiosłami oraz zwyczajami ludowymi, spróbować sera i miodu.

Największą grupą zbadanych grot w Serbii stanowi 130 zlotskich jaskiń o łącznej długości 8 tys. metrów, w których odkryto ślady obecności prehistorycznego człowieka.

Kolejną ciekawostką jest jaskinia Vernjikica powiązana z jaskinią Łazarza krajobrazowym chodnikiem z różnicą wysokości do 164 metrów. Największą atrakcją jest tam „Koloseum”, jedna z największych i najwyższych sala jaskiniowych w Serbii.

Jaskinia Potpecka jest o 14 km oddalona od Užic i posiada bogactwo, które jest rzadkością w jaskiniach krasowych, a także rzeźby krajowych i międzynarodowych rzeźbiarzy. W pobliżu jest miejscowość garncarzy Zlakusa i typowe gospodarstwo z końca XIX wieku.

Na uwagę zasługuje także jaskinia Stopica, na Zlatiborze, gdzie można dotrzeć ze szlaku. Około 300 metrów długie, strome schody prowadzą na górę, gdzie gości czeka bujnie pokryty zielenią otwór, który jest źródłem strumienia, a także drewniany most. Tu znajduję się także imponujący wodospad  o nazwie „Źródło życia”.

Najbardziej znanym znaleziskiem paleolitu w Europie jest jaskinia Risovača przy wjeździe do Arandjelovaca. Korytarze tej jaskini są pełne dekoracji utworzonych przez praczłowieka. W jaskini znaleziono również skamieniałości mające około 36 tys. lat.

Źródło: tanjugbiz.rs, akter.co.rs

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE