Home / Gospodarka / Turystyka / Side, perła tureckiego wybrzeża Morza Śródziemnego

Side, perła tureckiego wybrzeża Morza Śródziemnego

Wiele starożytnych cywilizacji przetoczyło się przez tereny słynnego dzisiaj ośrodka turystycznego Side, od Lidyjczyków do imperium Persów, od podbojów Aleksandra Wielkiego do czasów helleńskich i panowania Rzymian. Miasteczko było wtedy jednym z najbardziej znaczących ośrodków portowych i handlowych krainy Pamfilia rozciągającej się od brzegów Morza Śródziemnego do szczytów gór Taurus.

Do dzisiaj można tam odnaleźć świetnie zachowane ślady starożytnej Grecji, Rzymu, czy Bizancjum. Miłośnicy starożytności powinni się wybrać do Side w maju bądź we wrześniu, ponieważ tylko wtedy chłodząca bryza pozwoli im się nasycić antyczną atmosferą tego miejsca. Wśród wartych uwagi zabytków znajdują się amfiteatr, ruiny świątyń Apolla i Ateny, pozostałości starożytnego rynku, bazylika z czasów bizantyjskich oraz muzeum powstałe na ruinach starożytnych łaźni z dość pokaźną kolekcją posągów i sarkofagów.

Z leksykonu Hezychiusza dowiadujemy się, że Side oznacza owoc granatu, choć soczyste granaty porastają wzdłuż całej południowej części Turcji, smak soku z granatów rosnących w Side ma naprawdę niepowtarzalny aromat. Kolejnym przysmakiem są wyśmienite pstrągi (alabalık), koniecznie trzeba też skosztować dżemu z bakłażana (patlıcan reçeli). Duża część miasteczka jest zamknięta dla ruchu ulicznego, co dodaje temu miejscu szczególnego uroku. Mieszczą się tam sklepy, butiki i restauracje. Przy wąskich i krótkich bocznych uliczkach można znaleźć wiele przytulnych rodzinnych pensjonatów i małych hoteli.

Urokliwe Side leży 78 km na wschód od Antalii na wysuniętym w morze cyplu, po jego obu stronach rozciąga się 9 złocistych i szerokich plaż oznaczonych niebieskimi flagami, m.in. Titreyengöl, Sorgun, Sol Kamelya Plajı. Będąc w Side warto zobaczyć malownicze wodospady w miejscowości Manavgat położonym nieco w głąb lądu ok. 6 km na wschód od Side.

 

Źródło: ekonomi.haberturk.com

About Dorota Mikolajczyk

KOMENTARZE