Home / Bałkany / BiH / Siemens pod lupą z powodu korupcji w Serbii, Chorwacji, BiH i Bułgarii
siemens_logo_theandroidguy

Siemens pod lupą z powodu korupcji w Serbii, Chorwacji, BiH i Bułgarii

Wydział Walki z Korupcją Prokuratury Krajowej w Wiedniu rozpoczął śledztwo przeciw koncernowi Siemens, w związku z podejrzeniem wręczenia łapówki wartości 50 mln EUR, umożliwiającej działania biznesowe w Europie Południowo-Wschodniej. Oddział firmy w Serbii jest również obiektem śledztwa związanego z przetargami, potwierdził rzecznik prokuratury Erik Majer. Oprócz Serbii, badane są przetargi w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie oraz Bułgarii. Ustalono, że rzeczywiście istniał system korupcyjny, w taki sposób, że pieniądze wręczano w ramach umów o usługi doradcze, a które prokuratura uważa za fikcyjne. Przepływ pieniędzy był następujący – od spółki matki, przez rachunek w Lichtensteinie, na Cyprze i w Szwajcarii. Ze względu na dobro śledztwa dalsze informacje nie zostały ujawnione.

W Serbii, w ostatnich tygodniach dużo mówi się o aferze „Skener”, która dotyczy ustawionych przetargów na zakup sprzętu radiologicznego. Koncern Siemens brał udział w przetargach w latach 2011 i 2012, które są podejrzane.

Ratko Kraković z serbskiego oddziału Siemensa podkreśla, że austriackie śledztwo nie ma żadnego związku ze sprzętem radiologicznym, tylko z telekomunikacją.

źródło: indikator.ba

About Ewa Janas

KOMENTARZE