Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: Nieścisłości finansowe przy realizacji projektu Skopje 2014
Plostad-Makedonija-Skopje-Central-Square

Macedonia: Nieścisłości finansowe przy realizacji projektu Skopje 2014

Sprawozdanie dotyczące prac związanych z projektem Skopje 2014 stwierdza, że dzielnica Centar została pokrzywdzona podczas jego realizacji. Stwierdzono nadużycia na sumę 8 milionów euro w kontraktach na budowę 11 pomników.

Profesor prawa, Osman Kadriu uważa, że istnieje wystarczająco dowodów, by rozpoczęło się śledztwo w tej sprawie, a stołeczna gmina Centar (centrum) powinna się zwrócić do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o wszczęcie postępowania sądowego.

Z kolei VRMO-DPMNE (obecnie partia rządząca) domaga się, by Żernovski osobiście i bezzwłocznie wyjaśnił nieścisłości związane z naruszeniem przepisów prawnych przy realizacji projektu Skopje 2014. Po zapoznaniu się z raportem dotyczącym Skopje 2014, oskarża Żernovskiego oraz SDSM o chęć uciszenia tego tematu. Żąda, by oskarżani przez nią Żernovski i SDSM „przestali kryć się za komisjami, instytucjami, prasą etc., i bezzwłocznie złożyli zeznania na temat zgodności prawnej przy realizacji projektu”.

Naczelnik gminy, wywodzący się z Partii Liberalno-Demokratycznej Andrej Żernovski, oznajmił, że w sporządzonym raporcie wszystko jest jasne. Zapowiedział, że z rozliczeń finansowych będzie  tłumaczył się będzie jedynie prokuraturze, po wniesieniu oficjalnego oskarżenia. Dopiero wtedy zamierza również – ewentualnie – rozliczać swoich pracowników.

– Ponieważ ta sprawa pójdzie do prokuratury, chcę usłyszeć najpierw ich zarzuty, a później zobaczymy, jak dalej postępować, nie wykluczam żadnej możliwości. Jest to jednakże ogromny test, który sprawdzi sprawność działania macedońskiego wymiaru sprawiedliwości – mówi sam zainteresowany. Żernovski, jako dowód na brak nadużyć w dokumentach, wskazuje dokument pokazujący, że projektantka największych pomników, Valentina Stefanovska, za sam pomnik Aleksandra Macedońskiego otrzymała honorarium w wysokości ponad dwóch mln euro (w domyśle – każdy z projektów był drogi – stąd – wysoki koszt całości).

Źródła: makdenes.org, alsat.mk

About Emilia Polak

Studiuję Etnologię i Antropologię Kulturową na UW, badania terenowe prowadziłam w Macedonii. Od 8 lat pracuję w amatorskim teatrze "Piąty Wymiar".
KOMENTARZE