Home / Społeczeństwo / Skradzione skrzypce Stradivariusa odnalezione w Bułgarii

Skradzione skrzypce Stradivariusa odnalezione w Bułgarii

źródł-dnes.bg

 

Z informacji podanej przez brytyjską gazetę The Sun, skradzione przed trzema laty wirtuozce Min Tsu Kim skrzypce Stradivariusa, warte 1,2 mln GBP (ok. 5,7 mln PLN), zostały odnalezione w Sofii, u romskiego bosa mafii, Christo Wyrbanowa.

Ten rzadki i jakże cenny instrument został skradziony skrzypaczce w 2010 roku w jednej z kawiarni na dworcu kolejowym w Londynie. Według nieoficjalnych informacji, skrzypce należą do brata Wyrbanowa, znanego jako Ico Papata.

Przed dwoma miesiącami na Międzynarodowym Rynku Dóbr Kultury pojawiła się oferta sprzedaży skrzypiec za 250 tys. GBP (ok. 1,2 mln PLN), które według zamieszczonych na aukcji zdjęć, przypominały skradziony w Londynie instrument dzieła Antoniego Stradivariusa z 1698 roku. Policjant, który poprzez pośrednika został przedstawiony jako poważny klient, obejrzał skrzypce na żywo. Podczas rozmowy ze sprzedającym, policjant chciał zrezygnować z kupna pod pretekstem uszkodzeń na instrumencie. Cena została obniżona i w ten sposób transakcja przebiegła pomyślnie, a skrzypce zostały skonfiskowane.

Obecnie prowadzona jest ekspertyza, która ma potwierdzić, czy wystawione na aukcję skrzypce są dziełem Stradivariusa i czy należą do skrzypaczki Kim. W domu romskiego bosa, oprócz skrzypiec policja znalazła jeszcze 7 obrazów europejskich malarzy, wyciętych z ram i przygotowanych do odbioru.

 

Źródło: bnt.bg, 24chasa.bg, dariknews.bg, trud.bg, dnes.bg

About Małgorzata Marczak

Pracuje jako asystent w Zakładzie Językoznawstwa Słowiańskiego IFS UMCS w Lublinie. Ukończyła Slawistykę (magister 2011) i Kulturoznawstwo (licencjat 2007) na UMCS. Zakochana w Bałkanach a przede wszystkim w Bułgarii, jej kulturze i folklorze. Zainteresowania naukowe: gramatyka i leksykologia współczesnego języka bułgarskiego oraz metodyka nauczania języka obcego.
KOMENTARZE