Home / Bałkany / Bułgaria / Skrajna prowokacja holenderska przeciwko Bułgarii

Skrajna prowokacja holenderska przeciwko Bułgarii

Lider holenderskiej Partii Wolności Geert Wilders oświadczył, że stworzona przez jego partię antybułgarska witryna nie zostanie usunięta, pomimo zarzutów, że ma charakter dyskryminujący. Strona internetowa cieszy się ogromną popularnością wśród obywateli holenderskich, ponieważ publikowane na niej skargi ujawnią wszystkie problemy, jakie Bułgarzy, Rumunii i Polacy stwarzają w Holandii.

Obywatele Europy Wschodniej i Centralnej dokonują coraz więcej przestępstw, zabierają pracę miejscowej ludności, piją w miejscach publicznych oraz korzystają z holenderskiego systemu socjalnego. Jak twierdzi lider PW, rząd musi zdać sobie sprawę z tego problemu i powinien podjąć działania, aby chronić interesy własnych obywateli. Dodał również, że jego partia jest przeciwna temu, aby Bułgaria i Rumunia były członkami UE. Jednak z tego względu, że Holandia nie ma większości w Parlamencie Europejskim, a oba państwa stały się już pełnoprawnymi członkami, ich wykluczenie z Unii nie jest możliwe.

Rząd holenderski próbuje załagodzić sytuację, gdyż jego stosunki z państwami wschodnioeuropejskimi z powodu antyemigracyjnej witryny, ostatnio się pogorszyły. Minister spraw zagranicznych Uri Rosenthal spotkał się z 10 ambasadorami państw wschodnioeuropejskich i ogłosił, że pełną odpowiedzialność za stronę internetową ponosi Partia Wolności. Rosenthal powiedział również, że cieszy się z napływu emigrantów ze Wschodniej i Centralnej Europy do Holandii, ponieważ ma to duże znaczenie dla gospodarki kraju.

 

Tekst: dnes.bg, actualno.com, red. i tłum. Małgorzata Marczak 

About Małgorzata Marczak

Pracuje jako asystent w Zakładzie Językoznawstwa Słowiańskiego IFS UMCS w Lublinie. Ukończyła Slawistykę (magister 2011) i Kulturoznawstwo (licencjat 2007) na UMCS. Zakochana w Bałkanach a przede wszystkim w Bułgarii, jej kulturze i folklorze. Zainteresowania naukowe: gramatyka i leksykologia współczesnego języka bułgarskiego oraz metodyka nauczania języka obcego.