Home / Polityka / Skuteczna dekryminalizacja Serbii

Skuteczna dekryminalizacja Serbii

Po raz pierwszy w najnowszej historii Serbii świat przestępczy nie ma swojego przywódcy, oświadczył sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.
– Wszyscy, którzy pełnili tę rolę lub, o których media informowały jako o przywódcach mafijnych w Serbii znajdują się obecnie w więzieniu lub uciekli do innych krajów – oznajmił Slobodan Homen.
Według niego sytuacja taka, to jasny komunikat, że państwo nie będzie tolerować tworzących i odradzających się organizacji przestępczych, jak to miało miejsce w ciągu ostatnich dwudziestu lat.
Sprawy przeciwko członkom mafii w większości przypadków zakończyły się w sądzie i wielu oskarżonych zostało skazanych na długoletnie więzienie, a w ciągu tego roku spodziewane są wyroki skazujące dla największych dilerów kokainowych.
– Teraz, po walce z przestępczością zorganizowaną i handlarzami narkotyków, priorytetem jest walka z korupcją, która jak rak niszczy nasze społeczeństwo – stwierdził Homen. Według niego nie jest zdrową sytuacją, że społeczeństwo opiera się wyłącznie na pracy prokuratury, policji i organach sądowniczych, a samo nie reaguje, kiedy dochodzi do aktu korupcji.
– Musimy zająć się zapobieganiem łapówkarstwu, a do tego potrzebna jest nowa strategia walki z korupcją, która  musi wyznaczyć jasne kryteria i sposób jej zwalczania – powiedział Homen. Ta oczekiwana jest w marcu br.
Konkretne rezultaty walki z przestępczością i korupcją można mierzyć pracą, którą wykonała Departament ds. zarządzania skonfiskowanym mieniem (Direkcija za upravljanje oduzetom imovinom). W tym momencie dysponuje majątkiem, którego wartość wycenia się na ponad 350 mln euro.

Tekst: b92.net, tłum. i red. Marta Buraczyńska

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE