Home / Bałkany / Kosowo / “Słoneczna dolina” – projekt budowy osiedla dla Serbów wracających do Kosowa
b92.net
b92.net

“Słoneczna dolina” – projekt budowy osiedla dla Serbów wracających do Kosowa

W Belgradzie przedstawiony został projekt budowy osiedla, w którym mieliby zamieszkać przesiedleni Serbowie chcący wrócić na teren Kosowa. “Słoneczna dolina” miałaby powstać na północy Kosowa i Metochii, między Kosowską Mitrowicą a Zvečanem. Według projektu, miejsce to mogłoby zamieszkać 1500 osób.

Podczas prezentacji dyrektor Kancelarii ds. Kosowa i Metochii, Marko Djurić mówił, że to historyczny krok ku powrotowi narodu serbskiego do Kosowa oraz szczególny dzień dla tych, którzy 16 lat temu musieli opuścić swoje domy.

Początek prac na miejscu powinien nastąpić w przeciągu kilku tygodni. Jest to wspólne przedsięwzięcie serbskiego rządu, Kancelarii ds. Kosowa i Metochii, cerkwi oraz serbskich członków samorządu na terenie Kosowa. Do tej pory jedynie 2% osób wróciło do swoich domów w Kosowie. “Słoneczna dolina” ma zmienić tę liczbę.

Biskup eparchii raszko – prizreńskiej podkreśla również duchowy wymiar miejsca, w którym ma powstać osada, a które od wiekuów było niezwykle istotne dla Serbskiej Cerkwi Prawosławnej.

Mówi się, że jest to największe przedsięwzięcie Serbów na terenie Kosowa od lat dziewięćdziesiątych. Zakłada on nie tylko pomoc w powrocie, ale także w znalezieniu zatrudnienia. Na terenie “Słonecznej doliny” poza mieszkaniami ma powstać plac zabaw, centrum handlowe, centrum sportowe, cerkiew oraz ośrodek zdrowia.

Albańskojęzyczne kosowskie media oceniły plany tego przedsięwzięcia jako “serbską kolonizację na terenie niezawisłego państwa jakim jest Kosowo” oraz “serbską agresję”. Krytykują też kosowski rząd za bierność w tej sprawie.

Źródła: tanjug.rs, b92.net

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE