Home / Społeczeństwo / Słoweńcy już po raz czwarty tłumnie wyszli na ulice

Słoweńcy już po raz czwarty tłumnie wyszli na ulice

 

4 vseslovenska vstaja -delo.si

W sobotę w Lublanie miała miejsce czwarta „vseslovenska vstaja”, około 5000 osób wyszło na ulicę stolicy przypomnieć swoje postulaty. Były one w dużej mierze podobne do poprzednio wygłaszanych.

Protestujący domagali się rozpisania przedterminowych wyborów w ciągu sześciu miesięcy od powołania rządu tymczasowego, na czele którego żądają osoby o niekwestionowanej postawie moralnej. Ponadto zgłaszali potrzebę wprowadzenia narzędzia społecznego votum nieufności i radykalnej reformy sądownictwa, jak również szybkiego i prawidłowego osądzenia wszystkich tych, którzy do majątku doszli w sposób dyskusyjny. Po raz kolejny wezwano do wzięcia odpowiedzialności za sytuację słoweńskich banków.

Protestujący głosili również potrzebę odnowy Słowenii, w kontekście moralnym , opartej na sprawiedliwości społecznej. Chcą także większego wpływu społeczeństwa, na to kto będzie zasiadał w parlamencie, poprzez wprowadzenie głosowania preferencyjnego lub  utworzenie Komisji Konstytucyjnej z udziałem obywateli.

Wśród argumentów podnoszonych przez uczestników „słoweńskiego powszechnego powstania” pojawiły się również argumenty o całkowitym rozdziale kościoła i państwa, większej roli kobiet w społeczeństwie, utworzenia powszechnego dochodu podstawowego, podniesienia emerytur jak również przerwanie postępowań sądowych przeciwko uczestnikom „powszechnych powstań”. Na ulicach Lublany postulowano również kontrolę zakupów służby zdrowia, a także zaprzestanie dofinansowania uczelni prywatnych.

Pochód odbywał się przez Lublanę aż do Placu Kongresowego, w trakcie jego trwania uczestnicy ogłaszali iż sądy i Bank Slovenija jest własnością ludu. Przed budynkiem sądu rozegrano symboliczny proces, podczas którego „wszechsłoweński sąd ludowy” skazał potentatów oraz polityków, którzy „zawiedli Słowenię”. Spora część demonstrantów przyszła również przed ratusz, wzywając Jankovicia do dymisji.

Protest przebiegł bez aktów przemocy, zatrzymane zostały 3 osoby za zakłócanie porządku publicznego.

 

Źródło: dnevnik.si, delo.si

 

About Katarzyna Baran

KOMENTARZE