W miniony czwartek odbyło się „słoweńskie powszechne powstanie narodu” w Lublanie jako protest przeciwko elitom.
To kolejna z licznych demonstracji społecznych, jakie przetoczyły się przez Słowenię.
Tym razem udział w proteście w Lublanie zapowiedziało ponad 11 tys. osób poprzez komunikator Facebook. Ostatecznie zjawiło się około 7 tys. Słoweńców. Organizatorzy, w odróżnieniu od poprzednich protestów tym razem przygotowali postulaty:
- Żądamy dymisji elity politycznej. Prawicowej i lewicowej. W parlamencie i rządzie, w koalicji i opozycji.
- Żądamy aby odeszli wszyscy, którzy opuścili koalicję narodu.
- Żądamy instrumentu „społecznego votum nieufności”, ponieważ według konstytucji słoweńskiej w tym kraju władzę mają ludzie.
- Żądamy radykalnej reformy sądownictwa, ponieważ chcemy praworządności.
- Żądamy szybkiego i efektywnego procesu dla wszystkich tych, którzy doszli do majątku w nieuczciwy sposób.
- Żądamy konfiskaty majątku nabytego w sposób bezprawny. Polityczne i ekonomiczne elity, które kiedykolwiek zarządzały publicznymi pieniędzmi, muszą udowodnić źródło swojego majątku. (…)
- Żądamy, aby bankierzy wzięli odpowiedzialność za swoje działania, bo ludzie nie będą już płacić za błędy popełniane przez tych, którzy chcieli, napełnić swoje własne kieszenie.
- Żądamy utworzenia komisji konstytucyjnej z udziałem obywateli i wprowadzenia niezbędnych zmian w słoweńskiej konstytucji.
- Żądamy większego wpływu ludzi na to, kto będzie zasiadał w sejmie.
- Chcemy nowej Słowenii, która się opiera o morale, która polega na sprawiedliwości społecznej. Bezwzględnie przeciwstawiamy się dalszemu sztucznemu podziałowi narodu.
Protestujący nadal nie są reprezentowani przez żadną jednostkę, związek zawodowy czy choćby formalnego mówcę.
„Nie ma potrzeby, aby w tym momencie ktoś reprezentował ludzi, ponieważ ludzie są w swoich żądaniach zgodni. Chcą abyście odeszli wszyscy, z lewej i prawej, z rządu i parlamentu, wszyscy z was, którzy wyszli z koalicji narodu ” – zapisano na profilu protestu. Ponadto organizatorzy wezwali do pokojowych zachowań w trakcie demonstracji.
Czwartkowe protesty odbyły się w Lublanie i Mariborze. Demonstracje w Lublanie przebiegły bardzo spokojnie, raczej w atmosferze rozrywki niż społecznego aktywizmu, oceniają komentatorzy. Według nich Lublana dopiero „uczy się protestować”, a głównym problemem demonstrujących jest brak jasno określonych celów, jakie demonstracje miałyby przynieść, w odróżnieniu od uczestników protestów w Mariborze, „stolicy demonstracji”, gdzie miały miejsce już 3 „powszechne powstania narodu słoweńskiego”.
Obchody święta niepodległości i jedności Słowenii, które przypadają na 26 grudnia przebiegły bez protestów W tym roku Słoweńcy świętowali 22. rocznicę ogłoszenia wyników plebiscytu, podczas którego około 93,2% głosujących opowiedziało się za niezależnością kraju. Tym samym 25 czerwca 1991 Słowenia mogła urzeczywistnić wyniki plebiscytu.