Home / Polityka / Słoweńcy wciąż protestują przeciwko elitom politycznym

Słoweńcy wciąż protestują przeciwko elitom politycznym

W miniony czwartek odbyło się „słoweńskie powszechne powstanie narodu” w Lublanie jako protest przeciwko elitom.

To  kolejna z licznych demonstracji społecznych, jakie przetoczyły się przez Słowenię.

Tym razem udział w proteście  w Lublanie zapowiedziało ponad 11 tys. osób poprzez komunikator Facebook. Ostatecznie zjawiło się około 7 tys. Słoweńców. Organizatorzy, w odróżnieniu od poprzednich protestów tym razem przygotowali  postulaty:

  1.  Żądamy dymisji elity politycznej. Prawicowej i lewicowej. W parlamencie i rządzie, w koalicji i opozycji.
  2.  Żądamy aby odeszli wszyscy, którzy opuścili koalicję narodu.
  3.  Żądamy instrumentu „społecznego votum nieufności”, ponieważ według konstytucji słoweńskiej w tym kraju władzę mają ludzie.
  4.  Żądamy radykalnej reformy sądownictwa, ponieważ chcemy praworządności.
  5.  Żądamy szybkiego i efektywnego procesu dla wszystkich tych, którzy doszli do majątku w nieuczciwy sposób.
  6.  Żądamy konfiskaty majątku nabytego w sposób bezprawny. Polityczne i ekonomiczne elity, które kiedykolwiek zarządzały publicznymi pieniędzmi, muszą udowodnić źródło swojego majątku. (…)
  7. Żądamy, aby bankierzy wzięli odpowiedzialność za swoje działania, bo ludzie nie będą już płacić za błędy popełniane przez tych, którzy chcieli, napełnić swoje własne kieszenie.
  8.  Żądamy utworzenia komisji konstytucyjnej z udziałem obywateli i wprowadzenia niezbędnych zmian w słoweńskiej konstytucji.
  9.  Żądamy większego wpływu ludzi na to, kto będzie zasiadał w sejmie.
  10.  Chcemy nowej  Słowenii, która się opiera o morale, która polega na sprawiedliwości społecznej. Bezwzględnie przeciwstawiamy się  dalszemu sztucznemu podziałowi narodu.

Protestujący nadal nie są reprezentowani przez żadną jednostkę, związek zawodowy czy choćby formalnego mówcę.

„Nie ma potrzeby, aby w tym momencie ktoś reprezentował ludzi, ponieważ ludzie są w swoich żądaniach zgodni. Chcą abyście odeszli wszyscy, z lewej i prawej, z rządu i parlamentu, wszyscy z was, którzy wyszli z koalicji narodu ” – zapisano na profilu protestu. Ponadto organizatorzy wezwali do pokojowych zachowań w trakcie demonstracji.

Czwartkowe protesty odbyły się w Lublanie i Mariborze. Demonstracje w Lublanie przebiegły bardzo spokojnie, raczej w atmosferze rozrywki niż społecznego aktywizmu, oceniają komentatorzy. Według nich Lublana dopiero „uczy się protestować”, a głównym problemem demonstrujących jest brak jasno określonych celów, jakie demonstracje miałyby przynieść, w odróżnieniu od uczestników protestów w Mariborze, „stolicy demonstracji”, gdzie miały miejsce już 3 „powszechne powstania narodu słoweńskiego”.

Obchody święta niepodległości i jedności Słowenii,  które przypadają na 26 grudnia przebiegły bez protestów  W tym roku Słoweńcy świętowali 22. rocznicę ogłoszenia wyników plebiscytu, podczas którego około 93,2% głosujących opowiedziało się za niezależnością kraju. Tym samym 25 czerwca 1991 Słowenia mogła urzeczywistnić wyniki plebiscytu.

Źródło: delo.si, rtvslo.si.

 

 

About Katarzyna Baran

KOMENTARZE