Home / Bałkany / Słowenia / Słowenia: ¾ Adrii Airways na sprzedaż

Słowenia: ¾ Adrii Airways na sprzedaż


Państwo, NLB, Abanka Vipa, Posebna družba za podjetniško svetovanje (PDP), Hypo Alpe Adria banka i Unicredit banka Slovenija sprzedają 74,87 % udziałów w Adrii Airways, łącznie są w posiadaniu 99,87 % udziałów spółki. Agencja Zarządzania Inwestycjami Kapitałowymi Republiki Słowenii (AUKN) wraz z bankami i PDP 1 sierpnia br. wystosowały zaproszenie do składania ofert. Państwo jest bezpośrednim właścicielem 69,87 % Adrii Airways, NLB 19,63 %, pozostałe wymienione spółki są właścicielami mniejszych udziałów.

Adria Airways wprawdzie już od dłuższego czasu poszukuje partnera strategicznego, jednak jak mówi były prezes zarządu spółki Maks Tajnikar, doświadczenia w Europie nie dają powodów do optymizmu. Podobnym spółkom nie udało się zdobycie partnerów strategicznych, a niektóre z nich zbankrutowały. We wrześniu ubiegłego roku, ze względu na kłopoty finansowe, przeprowadzono dokapitalizację spółki. Zmiany zobowiązań bankowych zagwarantowały kwotę 19,7 mln EUR, wkład pieniężny, który zapewniło państwo wyniósł 50 mln EUR.

Słoweński przewoźnik lotniczy w zeszłym roku osiągnął 12 mln EUR strat, w tym roku wg szacunków straty wyniosą 8 mln. Tyle wprawdzie wyniosły straty w pierwszym kwartale, jednak pierwsze półrocze zakończyło się rezultatem o 1 mln EUR lepszym od szacowanego i to mimo wysokich cen kerozyny (paliwa lotniczego). W przyszłym roku spółka zapowiada pozytywne zero. Spółka Airconomy, która pomagała Adrii Airways podczas restrukturyzacji, oceniła, że ma ona duży wpływ na słoweńską gospodarkę. Spółka zapewnia około 3000 miejsc pracy. Jej znaczenie wiąże się również z atrakcyjnością Słowenii jako destynacji turystycznej.

Tymczasem Adria Airways przygotowuje nowy zimowy rozkład lotów, który zacznie obowiązywać w niedzielę 28 października. Loty sezonowe, tak jak zazwyczaj, znikają z rozkładu. Za lot sezonowy od tegorocznej jesieni uznane zostało również połączenie Ljubljana Londyn. Mimo to z Lublany do Londynu będzie można polecieć, bowiem przewoźnik Wizz Air uruchamia od sezonu zimowego połączenie Brnik (Ljubljana) – Luton (Londyn). Loty odbywać się będą trzy razy w tygodniu.

Źródła: rtvslo.si, delo.si

About Aleksandra Goczol

KOMENTARZE