Home / Kultura / Festiwale / Słowenia: A może letni festiwal w Lublanie?

Słowenia: A może letni festiwal w Lublanie?

Lublana, jak na europejską stolicę przystało, oferuje turystom wiele atrakcji, zaczynając od bogatej oferty muzealnej, przez monumentalne zabytki z różnych stylów architektonicznych – m.in. takie jak słynny Potrójny Most (Tromostvoje), Stary Plac (Stari Trg) z rozciągającymi się zabytkowymi domami, uroczymi kawiarenkami, sklepami, królujący na wzgórzu zamek (1511) czy Katedra św. Mikołaja – odpoczynek w zielonym parku Tivoli po bogatą ofertę kulturalną, która dla mieszkańców Lublany jest sposobem na życie.

Co roku odbywa się tam ponad 10 000 kulturalnych imprez, w tym 10 międzynarodowych festiwali (m.in. Międzynarodowy Festiwal Filmów LIFFe na skalę Caness czy Berlina). Latem należy wymienić m.in. Międzynarodowy Festiwal Światowej Muzyki w czerwcu, Ana Desetnica (od 28 czerwca do 1 lipca) – kolorowy pochód uliczny, który zgromadzi artystów, klaunów, cyrkowców, kuglarzy, połykaczy ognia, tancerzy, aktorów ze Słowenii i zza granicy oraz przede wszystkim pierwszoligowy Festiwal Lata, który zazwyczaj odbywa się w teatrze letnim w Križanke (dzieło genialnego architekta, mistyka Jože Plečnika (1872-1957), kompleks klasztorny należący niegdyś do rycerzy zakonu krzyżackiego przy Placu Rewolucji Francuskiej).

Zatrzymajmy się przy tym ostatnim, który w bieżącym roku obchodzony jest po raz 60-y i trwa od 20 czerwca aż do 13 września. Festiwal ma miejsce we wspomnianych  Križanke, na lublańskim zamku, w Cankarjev dom, w słoweńskiej filharmonii i innych  miejscach. Jak co roku program artystyczny będzie zróżnicowany (ponad 80 wydarzeń). Odbywać się będą koncerty, przedstawienia operowe i baletowe i wiele innych atrakcji z udziałem około 3000 artystów z 30 krajów. Prym wiedzie Wiedeńska Orkiestra pod batutą Simona Rattle, skrzypka Vadima Repin, kompozytora i pianisty Michaela Nymana, Béjarta Ballet Lausanne, teatr Valery’ego Gergieva z Sankt Petersburga. Oprócz tego będzie wystawiane przedstawienie teatralne „Madea” światowej sławy słoweńskiego reżysera Tomaža Pandurja,  po raz pierwszy opera Miłości słoweńskiego kompozytora Jani Golob, musikale „Czarownice z Eastwick i Jezus Christ Superstar” oraz słoweńska opera „Czarne Maski”. Ponadto wystawy, balet, warsztaty. Jest to czas niekończącej się zabawy, w każdej części miasta można natrafić na przedstawienia muzyczne, teatralne czy taneczne.

Już Umberto Eco dostrzegł w mieszkańcach Lublany otwartość, tolerancję i gościnność do przyjezdnych turystów. Warto więc odwiedzić samą Lublanę i przy okazji wziąć udział w letnim festiwalu.

Pełen program na: ljublanafestival.si

Źródło: slovenia.info, ljubljanafestival.si, mladina.si, adriatyk.com.pl

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE