Home / Bałkany / Słowenia / Słowenia: Agencja Standard&Poor’s idzie w ślady Moody’s

Słowenia: Agencja Standard&Poor’s idzie w ślady Moody’s


Po obniżeniu przez Moody’s oceny zdolności kredytowej Słowenii o trzy stopnie z A2 na Baa2, na podobny krok zdecydowała się agencja Standard&Poor’s (S&P). Obniżyła ona ocenę o jeden stopień, z A+ na A, i podobnie jak Moody’s zapowiedziała negatywne prognozy na przyszłość.
S&P wśród przyczyn obniżenia oceny wymienił powiększającą się polaryzację polityczną i brak porozumienia między partiami politycznymi wchodzącymi w skład koalicji. To, według agencji przedstawia ryzyko dla planowanej reformy strukturalnej. S&P uznało, że niepewna sytuacja polityczna stanowi zagrożenie dla planowania budżetu, dla reform zdrowia i emerytalnej, reformy rynku pracy jak i innych reform.
Zwiększają się również kłopoty słoweńskiego systemu bankowego, ocenia S&P. Agencja zwraca między innymi uwagę na opóźnienia przy wzmacnianiu systemu bankowego, co szczególnie dotyczy dwóch głównych banków państwowych: NLB i NKBM.
S&P dopuszcza możliwość ponownego obniżenia oceny, jeżeli system bankowy jeszcze bardziej się osłabi i jeśli politycy będą zwlekali z reformami strukturalnymi.

Źródła: delo.si, web.vecer.com

About Aleksandra Goczol

KOMENTARZE