Home / Polityka / Słowenia: Alenka Bratušek kandydatem na następcę premiera Janeza Janšy

Słowenia: Alenka Bratušek kandydatem na następcę premiera Janeza Janšy

Alenka Bratušek - delo.si

Po tym jak partia Pozitivna Slovenija (PS) złożyła konstruktywne wotum nieufności dla premiera Janeza Janšy, kandydatem na mandatariusza została mgr Alenka Bratušek, aktualna przewodnicząca PS. Uważa się, że kandydatura Bratušek to najlepszy możliwy scenariusz wyjścia Słowenii z kryzysu.

Kiedy w czwartek ogłoszono jej kandydaturę na mandatariusza, Bratušek oznajmiła, że wkrótce rozpocznie rozmowy na temat programu nowej władzy z pozostałymi czterema partiami, które skłonne są udzielić jej poparcia.

Alenka Bratušek urodziła się 31 marca 1970 r. w miejscowości Celje. W 1994 r. uzyskała dyplom Wydziału Nauki i Technologii, a w 2006 r. obroniła tytuł magistra na Wydziale Nauk Społecznych na kierunku zarządzanie. Kierowała Wydziałem Budżetu Państwa i przez sześć lat była dyrektorem Dyrekcji Budżetu w Ministerstwie Finansów. Od 2012 r. jest członkiem Zgromadzenia Narodowego, a od stycznia 2013 r. przewodniczącym partii PS.

Źródło: siol.net, delo.si

About Agnieszka Pajor

Absolwentka filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Śląskim. Była stypendystką programów Erasmus oraz CEEPUS, dzięki którym studiowała w słoweńskim Koprze oraz w chorwackim Zadarze i Osijeku. Bezgranicznie zakochana w kolorach Adriatyku, przyrodzie Bośni i Hercegowiny oraz muzyce Đorđe Balaševicia.
KOMENTARZE