Home / Bałkany / Słowenia: Apel o proaktywną politykę zagraniczną UE

Słowenia: Apel o proaktywną politykę zagraniczną UE

159520223

W pierwszym dniu międzynarodowej konferencji w Lublanie dotyczącej kwestii wspólnej polityki zagranicznej państw członkowskich Unii Europejskiej, zastępca ministra spraw zagranicznych Słowenii Bogdan Benko podkreślił, że największe wyzwanie dla bezpieczeństwa Wspólnoty leży w jej bezpośrednim sąsiedztwie.

Jego zdaniem główna rola UE polega na zapewnieniu bezpieczeństwa w naszym regionie i od czasu podpisania Traktatu Lizbońskiego odnoszone są na tym polu coraz większe sukcesy. Benko szczególnie pochwalił działania obecnej wysokiej przedstawicielki Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, Brytyjki Catherine Ashton, w rozmowach z Iranem oraz przy inicjowaniu dialogu pomiędzy Serbią i Kosowem. Podkreślił również, jak ważny jest udział UE przy budowaniu pokoju w Afryce.

Pomimo tego ostrożnego optymizmu, Benko twierdzi, że UE powinna być bardziej zaangażowana. Jak zauważył, „wydaje się, że obecna polityka zagraniczna UE nie ma żadnego planu strategicznego, zwłaszcza w przypadku wydarzeń w Bośni i Hercegowinie oraz na Ukrainie”.

Były Przewodniczący Komisji Europejskiej Franco Frattini również apelował o bardziej proaktywną politykę zagraniczną w rejonach, które posiadają wartość strategiczną dla Wspólnoty – zwłaszcza w Libii, Afryce Północnej i na wybrzeżach Morza Śródziemnego. Frattini pochwalił także działania ministrów spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Polski podczas trwającego kryzysu w Kijowie. Zaznaczył, że istnieje możliwość zbliżenia Ukrainy do Europy bez szkody dla stosunków z Rosją.

Z kolei przewodniczący słoweńskiego Komitetu Parlamentarnego do Spraw Europejskich Jožef Horvat w swoim wystąpieniu zakwestionował efektywność wspólnej polityki zagranicznej, tłumacząc swój sceptycyzm częstym brakiem consensusu pomiędzy poszczególnymi krajami członkowskimi co do jednolitego stanowiska w niektórych kwestiach. Jako przykład budzący szczególne kontrowersje podał Kosowo.

Międzynarodowa konferencja w Lublanie została zorganizowana przez Słoweński Ruch Paneuropejski pod patronatem Parlamentu Europejskiego oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Słowenii. Odbyła się ona w dniach 22-23 lutego 2014.

Źródło: www.delo.si, www.sloveniatimes.com

About Mateusz Gwiazda

KOMENTARZE