Home / Gospodarka / Słowenia: Awaria Elektrowni Jądrowej Krško

Słowenia: Awaria Elektrowni Jądrowej Krško

elektrarna Krsko - rtvslo.si

W czwartek o godzinie 11:36  z powodu spadku ciśnienia w parowniku nastąpiło automatyczne zatrzymanie pracy Elektrowni Jądrowej Krško (NEK). Wszystkie systemy bezpieczeństwa działały prawidłowo, a personel wykonywał dobrze swoje obowiązki. O braku zagrożenia dla środowiska poinformował Urząd Bezpieczeństwa Jądrowego.

Przyczyną zaprzestania pracy elektrowni było najprawdopodobniej mechaniczne uszkodzenie zaworu odcinającego parę w jednej z części instalacji. Naprawa usterki wymaga ochłodzenia elektrowni i stworzenia odpowiednich warunków dla działań naprawczych. Elektrownia wyłączona będzie z eksploatacji na około tydzień.

NEK usytuowana jest około 60 km od Lublany oraz 20 km od granicy z Chorwacją. Zbudowana została na potrzeby Słowenii oraz Chorwacji, a pierwszy raz uruchomiono ją w 1983 r.

Źródło: rtvslo.si, nek.si, ursjv.gov.si

About Agnieszka Pajor

Absolwentka filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Śląskim. Była stypendystką programów Erasmus oraz CEEPUS, dzięki którym studiowała w słoweńskim Koprze oraz w chorwackim Zadarze i Osijeku. Bezgranicznie zakochana w kolorach Adriatyku, przyrodzie Bośni i Hercegowiny oraz muzyce Đorđe Balaševicia.
KOMENTARZE