Home / Społeczeństwo / Słowenia: Bezprzewodowy i darmowy Internet w stolicy

Słowenia: Bezprzewodowy i darmowy Internet w stolicy

wifreeljubljana - siol.net
W centrum Lublany od poniedziałku można korzystać z bezprzewodowego szerokopasmowego Internetu, mieszkańcy oraz turyści codziennie przez godzinę będą mogli surfować za darmo.

W pierwszej fazie realizacji projektu bezprzewodowej szerokopasmowej sieci Wi-Fi, nazwanego WiFreeLjubljana, rozmieszczono 80 punktów dostępowych, które pokryją sygnałem centralne części miasta. Dotyczy to Starej Lublany pod zamkiem, okolicy Križank i ulicy Aškerčevej, Tivolskiej, dworca kolejowego oraz ulicy Resljevej i Smoczego Mostu.
Projekt Gminy Miejskiej Lublana w publiczno-prywatnym partnerstwie ze spółkami Telekom Slovenija i NIL, zostanie w tym roku rozszerzony do obwodnicy miasta.

– Jeśli pogoda umożliwi prace, sieć z każdym dniem będzie się rozszerzać, aż do obwodnicy miasta – powiedział na konferencji prasowej kierownik projektu Vasja Butina. W ten sposób jesienią całe miasto zostanie objęte siecią bezprzewodową , z wyjątkiem niektórych powierzchni leśnych i trudno dostępnych terenów.

-W 2014 roku do sieci zostaną włączone również tereny znajdujące się poza obwodnicą, głównie te najgęściej zasiedlone. Liczba punktów dostępowych wzrośnie do 1430 – powiedział burmistrz Lublany Zoran Janković, który jest przekonany, że na tym projekcie będą się również wzorowały inne słoweńskie miasta.

Z bezprzewodowego Internetu będą mogli skorzystać mieszkańcy, turyści oraz instytucje publiczne i firmy działające w Gminie Miejskiej Lublana. Dostęp do stron internetowych gminy miejskiej i partnerów projektu będzie nieograniczony, natomiast bezpłatny dostęp do innych stron będzie ograniczony do 60 minut. Po upływie 60 bezpłatnych minut, użytkownicy będą mogli zakupić dzienny dostęp za 3,90 EUR, tygodniowy za 9,90 EUR lub 30-dniowy za 29,90 EUR. Turyści natomiast wraz z zakupem Turystycznej Karty Ljubljany otrzymają nieograniczony dostęp do Internetu. Wyjątkiem będą użytkownicy Telekomu Slovenija, którzy do końca kwietnia będą mogli korzystać z bezprzewodowego Internetu bez ograniczeń. Po tym okresie warunki korzystania z sieci WiFreeLjubljana będą określały pakiety abonamentowe Telekom Slovenija.

– Wartość projektu wynosi ponad 10 mln EUR – powiedział przewodniczący zarządu Telekom Slovenija Rudolf Skobe. Partnerstwo zostało zawarte na okres dziesięciu lat i w tym czasie Skobe szacuje przychód na 30 do 50 mln EUR. Jego zdaniem inwestycja zwróci się już po siedmiu latach.

Źródła: rtvslo.si, siol.net

About Aleksandra Goczol

KOMENTARZE