Home / Polityka / Słowenia: Borut Pahor wygrał wybory prezydenckie

Słowenia: Borut Pahor wygrał wybory prezydenckie

W ubiegłą niedzielę w Słowenii odbyła się druga tura wyborów prezydenckich, w której w wyniku poparcia 67,44% głosujących zwyciężył Borut Pahor, który zacznie pełnić obowiązki prezydenta 23 grudnia br. Jego rywal Danilo Tür,k zgromadził 32,56% głosów, natomiast 2% głosów zostało unieważnionych. Frekwencja podobnie jak w pierwszej turze nie była wysoka, do urn udało się jedynie 41,95% uprawnionych do głosowania.

„Borut Pahor to polityk, który jest w stanie zjednoczyć wszystkie polityczne bieguny, czego Słowenia obecnie bardzo potrzebuje, aby wyjść z sytuacji kryzysowej”,  skomentowali niemal jednogłośnie jego partyjni koledzy i współpracownicy po ogłoszeniu wyników wyborów.

– Chciałbym powiedzieć, że nie ma żadnego problemu, którego nie moglibyśmy razem rozwiązać, jeśli postaramy się działać z odwagą i sercem, myślę, że nam się uda – zapewniał  nowo wybrany prezydent.

Danilo  Türk złożył gratulacje przyszłej głowie państwa i życzył sukcesów w przyszłej pracy.

– W ciągu tych pięciu lat poświęciłem większość mojego czasu społeczeństwu. Przez cały ten okres cieszyłem się wielkim poparciem sfery publicznej, za co jestem wdzięczny. Związałem się z polityką 5 lat temu jako zaangażowany obywatel, który troszczy się o losy swojego państwa. Moje zobowiązanie wobec kraju pozostaje niezmienne. Najważniejsze, to zostać wiernym wartościom, które przyczyniły się do mojego zaangażowania w politykę – skomentował przegrany.

Borut Pahor w 1987 r. ukończył studia na Uniwersytecie w Lublanie z dyplomem nauk politycznych ze specjalizacją ze spraw międzynarodowych. W 2004 r. został wybrany na posła do Parlamentu Europejskiego, mandat sprawował do 2008 r. Należał do Partii Europejskich Socjalistów, zasiadał w Komitecie Kontroli Budżetowej oraz Komitecie Spraw Konstytucyjnych Parlamentu. Był także wiceprzewodniczącym Wspólnej Komisji Parlamentarnej UE- Chorwacja. W 2008 r. został premierem Słowenii, a kadencję zakończył 10 lutego br.

Źródło: delo.si, rtvslo.si, 24ur.com

 

About Katarzyna Baran

KOMENTARZE