Home / Gospodarka / Nieruchomości / Słowenia: Ceny mieszkań wciąż bez zmian

Słowenia: Ceny mieszkań wciąż bez zmian


W momencie wybuchu kryzysu gospodarczego w roku 2008 wielu ekonomistów i specjalistów ds. rynku nieruchomości zapowiadało, że mimo to w Słowenii nastąpi czas spadku cen nieruchomości. Faktycznie od 2008 roku wiele się zmieniło, ale ceny, zwłaszcza w stolicy, na wybrzeżu i niektórych turystycznych rejonach, dla wielu wciąż pozostają nieosiągalne. Z pewnością wydłużył się czas sprzedaży nieruchomości, transakcji jest zdecydowanie mniej, natomiast stan gospodarki i rynku nieruchomości nie wpłynął na obniżenie cen, w samej stolicy kilka lat temu popyt znacznie przerastał podaż. Dzisiaj sprawy wyglądają inaczej. Oferta mieszkaniowa, dotycząca zarówno mieszkań nowych jak i używanych, jest szeroka, ale ceny wciąż są wyjątkowo wysokie.
Najdroższe mieszkania używane są w Lublanie i Koprze, są to jednocześnie jedyne dwa miasta, gdzie średnie ceny według danych z Instytutu Geodezji Republiki Słowenii, przekraczają 2.400 EUR za metr kwadratowy. Jest to w przybliżeniu dwa razy wyższa kwota od tej, którą trzeba zapłacić za używane mieszkanie w Celju lub Mariborze, tam ceny wahają się w okolicach 1.200 EUR za metr kwadratowy. Ceny w Kranju pozostają na poziomie średniej krajowej, czyli nieco poniżej 1.700 EUR/m2. Średnie ceny mieszkań używanych w porównaniu z pierwszym kwartałem 2011 roku spadły we wszystkich pięciu największych miastach. Najbardziej w Kranju, gdzie w skali roku odnotowano 8% spadek, w Koprze ok. 6%, a o 5,5% spadły ceny nieruchomości z rynku wtórnego w Lublanie, w Celju o nieco mniej niż 4%.
Dla porównania 30-letnie mieszkanie w Lublanie, o 50m2 trzeba zapłacić 120 tysięcy EUR, co oznacza ok. 120 średnich miesięcznych wynagrodzeń w Republice Słowenii. Na zakup podobnego mieszkania w Celju lub Mariborze trzeba przeznaczyć 5 rocznych wynagrodzeń, a w Kranju nieco powyżej 7.

Źródło: siol.net, propertyslovenia.net

About Aleksandra Goczol

KOMENTARZE