Home / Polityka / Polityka zagraniczna / Słowenia chce dostępu do archiwów wojennych byłej Jugosławii

Słowenia chce dostępu do archiwów wojennych byłej Jugosławii

Słoweński minister edukacji, kultury i sportu Žiga Turk podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Ministrów Kultury Krajów Jugosłowiańskich spotkał się z serbskim ministrem Predragiem Markoviciem. Obaj ministrowie rozmawiali o współpracy w sferze kultury oraz dostępie do archiwów byłej Jugosławii.
Dostęp do wojennych archiwów jest niemożliwy z uwagi na 50-letnie moratorium. Zdaniem Turka, Słowenia powinna mieć swobodny dostęp do części danych z okresu istnienia Jugosławii. Krytykuje on także ograniczenia dotyczące dostępu opinii publicznej do dokumentów, mianowicie dzienny limit akt możliwych do wglądu, zakaz fotografowania i stan czytelni.
Serbski minister natomiast zwrócił uwagę na to, iż owe ograniczenia występują między innymi ze względu na trudne warunki w pomieszczeniach belgradzkiego archiwum.
Obaj ministrowie poruszyli również kwestię jugosłowiańskiej wystawy w obozie koncentracyjnym Auschwitz.  Wspólnie zobowiązali się do współpracy w kwestii uczczenia pamięci serbskich oraz słoweńskich ofiar w oświęcimskim muzeum.

Źródło: web.vecer.com, mladina.si, rtvslo.si

About Katarzyna Baran

KOMENTARZE