Home / Gospodarka / Słowenia chce zwiększyć współpracę gospodarczą z Turcją
Słoweńsko-Tureckie Forum Gospodarcze - sloveniatimes.com

Słowenia chce zwiększyć współpracę gospodarczą z Turcją

Słoweńskie i tureckie firmy chcą nawiązać współpracę, zwłaszcza w zakresie rozwoju turystyki, przemysłu spożywczego i chemicznego i w wielu innych dziedzinach, zapewniano podczas słoweńsko-tureckiego forum biznesowego, które odbyło się w poniedziałek 30 marca w ramach wizyty Recepa Tayyipa Erdoğana w Słowenii.

Minister Rozwoju Gospodarczego i Technologii  Zdravko Počivalšek powiedział, że przygotowany nowy program umiędzynarodowienia współpracy gospodarczej umieszcza Turcję wśród trzech priorytetowych dla Słowenii rynków wraz z USA i Japonią.

Słowenia, która wyszła z recesji, liczy na to, że wizyta tureckich biznesmenów doprowadzi do ożywienia gospodarczego i społecznego w stosunkowo krótkim czasie. Prezydent Słowenii Borut Pahor oczekuje, że jego kraj będzie atrakcyjnym partnerem dla nowych inwestycji, zwłaszcza w procesie prywatyzacji, który jest okazją dla tureckich firm.

W  2012 r. Erdoğan i Pahor, pełniący wówczas funkcje premierów w swoich krajach, podpisali umowę o partnerstwie strategicznym, która stała się bodźcem dla poprawienia wzajemnych stosunków. Prezydent Turcji wyraził nadzieję, że kraje będą nadal pogłębiać stosunki gospodarcze.

Słowenia mogłaby również pomóc tureckim przedsiębiorstwom wejść na rynki w krajach byłego Związku Radzieckiego, w Rosji i na Bałkanach, zaproponował konsul honorowy Słowenii w Turcji Başar Arıoğlu. Z kolei w zamian Turcja może pomóc słoweńskim firmom poszerzyć swoją działalność na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.

Turcja jest ważnym partnerem biznesowym Słowenii. W ciągu ostatnich 10 lat zarówno eksport jak i import odnotował wyraźny wzrost. W 2014 r. handel towarami osiągnął kwotę 511 mln EUR, co oznacza wzrost o 6,6 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

W forum udział wzięło 170 przedstawicieli biznesu ze Słowenii i Turcji.

Źródło: sloveniatimes.com, haberler.com

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE