Home / Bałkany / Słowenia – Chorwacja: Zielone światło dla sprzedaży Mercatora
MERCATOR

Słowenia – Chorwacja: Zielone światło dla sprzedaży Mercatora

Urząd Ochrony Konkurencji zaakceptował decyzję o przejęciu Mercatora przez największy koncern chorwacki Agrokor. Najwięcej obaw dotyczących przejęcia słoweńskiego przedsiębiorstwa było związanych z możliwością zamknięcia drzwi dla słoweńskich dostawców oraz utracenia dostępu do handlu detalicznego.

Słoweński rynek został dokładnie zanalizowany, przeprowadzono ankiety wśród konkurentów oraz dostawców i okazało się, że dostawcy posiadają szeroką sieć swoich przedsiębiorstw, gdzie mogą zająć się sprzedażą alternatywną, jeśli w jakimś wypadku dostęp do półek Mercatora został by im ograniczony, mówią osoby sprawujące nadzór nad przetargiem.

Chorwacka spółka handlowa, której właścicielem jest Ivica Todorić, w czerwcu 2013 roku wraz z konsorcjum właścicieli 53% Mercatora zawarła umowę zakupu spółki w wysokości 120 EUR za akcję. Kupno Mercatora miało kosztować Agrokor 240 mln EUR. Agrokor zdecydował się przystąpić do zakupu chorwackiego przedsiębiorstwa po raz drugi  w ciągu ostatnich dwóch lat. W ubiegłym roku mowa była o 221 EUR za akcję, ale Agrokor nie zdecydował się na podpisanie umowy z właścicielami Mercatora, a w lutym ubiegłego roku ogłosił wycofanie się z zakupu.

Aktualnie trwa proces Chorwackiej Agencji, który trwać będzie dwa miesiące, a podczas którego przeprowadzone zostaną dodatkowe analizy ekonomiczne i prawne dotyczące koncentracji spółek. Jeśli wydana zostanie ostateczna zgoda na połączenie Mercatora z Agrokorem, spełnione będą musiały zostać konkretne warunki (np.: zamknięcie sprzedaży określonych towarów w konkretnych lokalizacjach,  zmiana targetu itp.) .

Największymi akcjonariuszami Mercatora są kolejno: Pivovarna Union (10,75% akcji), NLB (10,75%), Societe Generale – Splitska banka (10,17%), Pivovarna Laško (8,43%), Unicredit Banka Slovenije (8,01%), NKMB (5,24%), Hypo Alpe Adria (4,40%), GB (3,80%), Prvi Faktor – faktoring Beograd (3,35%) oraz Radenska.

Źródło: rtvslo.si, delo.si, finance.si

About Agnieszka Pajor

Absolwentka filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Śląskim. Była stypendystką programów Erasmus oraz CEEPUS, dzięki którym studiowała w słoweńskim Koprze oraz w chorwackim Zadarze i Osijeku. Bezgranicznie zakochana w kolorach Adriatyku, przyrodzie Bośni i Hercegowiny oraz muzyce Đorđe Balaševicia.
KOMENTARZE