Home / Bałkany / Słowenia / Słowenia: Debiut Krki na warszawskiej giełdzie

Słowenia: Debiut Krki na warszawskiej giełdzie

Dzisiaj słoweńska firma farmaceutyczna Krka zadebiutowała na warszawskiej giełdzie. Do obrotu giełdowego na rynku podstawowym dopuszczono 35,426 mln akcji, kurs wynosi 204 PLN (48,91 EUR) za akcję. Spółka jest także obecna na giełdzie w Lublanie. Celem tzw. dual listingu, oprócz większej rozpoznawalności firmy, jest również zwiększenie zainteresowania wśród polskich i zagranicznych inwestorów.
Wczoraj wartość rynkowa Krki na giełdzie w Lublanie wyniosła 1,715 mld EUR, czyli o połowę mniej niż przed rokiem, jednak spółka ciągle rośnie i poprawia wyniki. W ubiegłym roku osiągnęła sprzedaż w wysokości 1,076 mld EUR i 163 mln EUR czystego zysku. Zatrudnia prawie 9000 pracowników i wciąż przyjmuje nowych, wydajność produkcyjna w Słowenii, Polsce, Chorwacji, Niemczech i Rosji ostatnio ponownie bardzo wyraźnie się zwiększyła (o około pół miliarda EUR). Największy przychód spółka odnotowuje ze sprzedaży leków.
Krka jest już drugim podmiotem ze Słowenii na Giełdzie Papierów Wartościowych, pierwszym była Nova Kreditna Banka Maribor.

Źródła: delo.si, siol.net, bankier.pl

About Aleksandra Goczol

KOMENTARZE