Home / Polityka / Słowenia: DeSUS odchodzi z koalicji rządzącej

Słowenia: DeSUS odchodzi z koalicji rządzącej

DeSUS - rtvslo.si

Członkowie partii Demokratična stranka upokojencev Slovenije (DeSUS) podjęli jednogłośną decyzję o odejściu z koalicji 22 lutego br. Rezygnacje z pełnienia swoich funkcji złożyć mają Minister Spraw Zagranicznych Karl Erjavec, Sekretarz Stanu w Kancelarii Premiera Janez Ujčič, Minister Zdrowia Tomaž Ganter oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Brigita Čokl.

Przewodniczący partii DeSUS dostał poparcie od zarządu w kwestii przedyskutowania tematu „alternatywnej koalicji” z przedstawicielami pozostałych partii. Ugrupowanie popiera również propozycję złożenia konstruktywnego wotum nieufności dla premiera, co miałoby zapobiec przedterminowym wyborom. W przypadku złożenia wotum nieufności koalicja ma prawo do nominacji własnego premiera.

- Jeśli chodzi o nowego zarządcę, chcemy osoby, która niekoniecznie będzie mocno związana z polityką, ale przede wszystkim będzie miała doświadczenie w sektorze bankowym i finansowym, ponieważ właśnie w tej kwestii Słowenia potrzebuje dobrych rozwiązań – komentuje Erjavec.

DeSUS jest drugim ugrupowaniem, które zdecydowało się odejść z koalicji w związku ze skandalem korupcyjnym, w który zamieszany jest obecny premier Janez Janša. Przypomnijmy, że 23 stycznia z koalicji odeszła partia Državljanska lista (DL).

Źródło: delo.si, rtvslo.si, siol.net

About Agnieszka Pajor

Absolwentka filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Śląskim. Była stypendystką programów Erasmus oraz CEEPUS, dzięki którym studiowała w słoweńskim Koprze oraz w chorwackim Zadarze i Osijeku. Bezgranicznie zakochana w kolorach Adriatyku, przyrodzie Bośni i Hercegowiny oraz muzyce Đorđe Balaševicia.
KOMENTARZE