Home / Bałkany / Słowenia / Słowenia: Dlaczego warto odwiedzić Maribor?

Słowenia: Dlaczego warto odwiedzić Maribor?

Co roku tłumy turystów z Polski wyjeżdżają na wakacje do Chorwacji. Znaczna większość z nich wybiera szybszą i wygodniejszą, ale droższą trasę przez Czechy, Austrię i Słowenię zamiast przez Słowację i Węgry. I słusznie! Powszechnie wiadomo, że Chorwacja jest przepiękna, ale czy nie warto zatrzymać się także w Słowenii, a dokładniej w Mariborze, który się omija? Maribor jest także bardzo dobrze skomunikowany liniami kolejowymi z Wiedniem, Lublaną, Budapesztem oraz Zagrzebiem, a z przesiadką można dostać się do niego z Polski. Miasto oferuje bardzo ciekawe hotele tranzytowe i SPA z wodami termalnymi, które można zakupić w biurach podróży w Polsce.

Leżący nad rzeką Drawą Maribor jest drugim co do wielkości miastem Słowenii, jednym z głównych centrów kulturalnych, gospodarczych i komunikacyjnych. Od południowego zachodu otacza miasto masyw górski Pohorje, a od strony północno-wschodniej region winny Slovenske Gorice. Miasto tworzy kilka dzielnic: stara nadbrzeżna – Lent, Stare Miasto i historyczne centrum Grajski trg.

Pierwsze wzmianki dotyczące miasta pochodzą z 1147 r., a prawa miejskie otrzymało w 1254 r. W czasach panowania Habsburgów stało się ważnym ośrodkiem handlowym, jednakże dopiero przeprowadzenie przez miasto linii kolejowej z Wiednia do Triestu w 1846 r. przyczyniło się do dynamicznego rozwoju miasta.

Odwiedzając Maribor warto przespacerować się placem Grajski trg, gdzie stoi kolumna św. Floriana (patron strażaków) z XVII wieku, Zamek Mariborski z XV wieku będący następcą średniowiecznej fortecy Piramida, w którego pokojach znajduje się muzeum (Pokrajinski Muzej Maribor). Stanowi ono największe skupisko zbiorów historycznych w całej Słowenii. Każdy powinien udać się na place Maistrov trg i Rakušev trg, pod którymi ciągną się labirynty piwnic winnych o łącznej powierzchni 20 tys. m kw. W owych piwnicach można magazynować około 7 mln litrów tego trunku. Warto zasmakować miejscowych win: Mariboričan, Laški Rizling, Chardonnay oraz Traminer. Muzeum Wyzwolenia Narodowego to kolejny ciekawy punkt zwiedzania. Znajduje się w nim kolekcja dokumentująca walkę narodu słoweńskiego o niepodległość. Piękny jest park miejski ze stawami. Godne uwagi sąt także katedra św. Jana Chrzciciela z XIII wieku, ruiny klasztoru Braci Mniejszych oraz tzw. wieża Sędziów (Sodni stolp), czyli baszta obronna. Uwagę przyciąga również oryginalna figura pokutna z czasów zarazy przedstawiająca Maryję Dziewicę w otoczeniu sześciu świętych z 1743 r, synagoga żydowska z XV wieku oraz pięcioboczna wieża wodna, gdzie można skosztować aż 300 różnych rodzajów słoweńskiego wina. Poza atrakcjami architektonicznymi Maribor posiada miejsca na aktywny wypoczynek – baseny, plaże nad rzeką, w tym nudystów oraz w kompleks SPA Terme Maribor z wodami termalnymi. Warto dodać, iż Maribor zdobył tytuł europejskiej stolicy roku 2012.

Podobnie jak w Lublanie, tak i w Mariborze odbywa się wiele ciekawych festiwali. Najważniejszym i największym jest trwający dwa tygodnie „Festiwal Lent”, którego nazwa pochodzi od jednej z dzielnic. W tym roku odbywa się po raz dwudziesty i trwa od  22 czerwca do 7 lipca. Przyciąga on ponad pół miliona zwiedzających rocznie, co czyni go najbardziej rozpoznawalnym wydarzeniem kulturalnym w Słowenii.

Przez lata festiwal gościł wiele legendarnych wykonawców, którzy mieli i nadal mają ogromny wpływ na muzykę XX i XXI wieku. Największe legendy festiwalu to Ray Charles, BB King, James Brown i Solomon Burke. Podczas festiwalu można zobaczyć, poczuć i usłyszeć eklektyczną mieszankę imprez, w tym koncerty muzyki klasycznej, jazzu, rocka, popu i muzyki etno. Ponadto  teatr, występy taneczne, warsztaty twórcze dla dzieci, zawody sportowe (turnieje streetball, siatkówka plażowa, wioślarstwo) i wiele innych atrakcji. Wszystkie te wydarzenia i spektakle odbywają się w ponad 30 miejscach.

W ramach festiwalu odbywa się barwny Międzynarodowy Festiwal „Folkart” z udziałem artystów z Mołdawii, Rosji, Uzbekistanu, Peru, Meksyku, Serbii, Włoch i Słowenii,  Festiwal Teatrów Ulicznych, Festiwal kulinarny SladoLent, kabarety w formie Stand-up oraz Festiwal Jazzlent z udziałem m.in. takich artystów jak John Scofield, Erik Truffaz i Dhafer Youseff.

Program festiwalu

Źródło: slovenia.info, festival-lent.si, adriatyk.com.plmaribor2012.eu

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE