Home / Bałkany / Słowenia / Słowenia: Do Moody’s i S&P dołączył Fitch

Słowenia: Do Moody’s i S&P dołączył Fitch


Agencja Fitch w zeszłą środę obniżyła o jeden stopień ocenę kredytową Słowenii, z A na A-, jako przyczynę podała ciągłe kłopoty w sektorze bankowym. Następnego dnia obniżyła również ocenę zadłużenia długoterminowego sześciu słoweńskim bankom: Novej Ljubljanskiej Bance (NLB), Novej Kreditnej Bance Maribor (NKBM), Abance Vipa, Gorenjskiej bance, Bance Celje i Probance.
Fitch obniżył ocenę zadłużenia długoterminowego NLB i NKBM o jeden stopień, z BBB na BBB-. Jako powód obniżenia oceny ratingowej agencja wskazuje słaby profil kredytowy Słowenii, co ujawnia się w niewystarczającym wsparciu systemu bankowego. Różnica pomiędzy oceną raitingową państwa a oceną wymienionych banków, w których państwo posiada udziały własnościowe, według wyjaśnień Fitch odzwierciedla brak przejrzystego i wiarygodnego planu wzmocnienia kapitału NLB i NKBM, jak również wcześniejsze opóźnienia dokapitalizacji. NLB i NKBM zdaniem agencji są bardzo ważne dla systemu, będą jednak potrzebowały świeżego kapitału, agencja twierdzi, że według podstawowego scenariusza banki będą potrzebowały 1,5 mld EUR „świeżego pieniądza”.
Fitch je oceno dolgoročnega dolga za Abanko Vipa medtem znižal za tri stopnje (z BB- na B-), za dve stopnji sta nižji oceni Probanke (z B na CCC) in Banke Celje (z BB na B+), medtem ko je Gorenjsko banko doletelo znižanje za eno stopnjo, z BB na BB-. Fitch je ob tem potrdil oceno dolgoročnega dolga Banke Koper – ta je pri BBB+. Ocenę długoterminowego zadłużenia Abanki Vipa Fitch obniżył o trzy stopnie (z BB- na B-), o dwa stopnie są niższe oceny Probanki (z B na CCC) i Banki Celje ( z BB na B+), a o jeden stopień niższa jest ocena Gorenjskiej Banki (z BB na BB-). Fitch potwierdził również ocenę Banki Koper na poziomie BBB+.

Źródła: rtvslo.si, delo.si

About Aleksandra Goczol

KOMENTARZE