Home / Polityka / Polityka regionalna / Słowenia: Ekolodzy nawołują do rewitalizacji jeziora Bled

Słowenia: Ekolodzy nawołują do rewitalizacji jeziora Bled

Bledzkie Towarzystwo Ochrony Środowiska (Društvo za varstvo okolja Bled) od wielu lat zwraca uwagę na spadek czystości jeziora i nawołuje gminę oraz państwo do podjęcia działań w kierunku rewitalizacji Bledu. Zgodnie z zarządzeniem Unii Europejskiej do 2015 r. stan zbiornika musi być zgodny z narzuconymi przez nią wymogami, w związku z czym Towarzystwo zapowiedziało podjęcie natychmiastowej ochrony i uporządkowania okolicy akwenu.

Jezioro Bled jest symbolem i reprezentacyjnym miejscem Słowenii. Plasuje się w czołówce najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w kraju, a w dobie turystyki kulturowej i ekologicznej posiada jeszcze nie wykorzystany potencjał. Dlatego ochrona naturalnego i czystego jeziora ma zarówno dla Bledu, jak i dla całej Słowenii kluczowe znaczenie.

Temat nierozwiązanego problemu ochrony okolicy jeziora został ponownie poruszony przez Bledzkie Towarzystwo Ochrony Środowiska podczas spotkania, na którym wykład na temat aktualnego stanu jeziora przedstawiła ekspert Špela Remec Rekar. Dwa lata temu jej badania pokazały, że stan zbiornika wodnego jest alarmujący z powodu zbyt dużej zawartości fosforu, który pochodzi z jego dopływów, wód z fekaliami, jest przenoszony przez ptaki, a także kąpiących się.

Gmina Bled w odpowiedzi na ostrzeżenia ekologów przystąpiła do przebudowy systemu kanalizacyjnego. W kwietniu radni zdecydowali się również na powołanie komisji ds. rekultywacji jeziora. Czasu na doprowadzenie jeziora do odpowiedniego stanu pozostało niewiele, dlatego jak najprędzej trzeba podjąć wszelkie kroki ku jego poprawie, ostrzegają specjaliści.

Ekolodzy wystosowali apel  do prezydenta Danila Türka, premiera Janeza Janšy oraz ministra rolnictwa i środowiska Franca Bogoviča, a  także bledzkiego burmistrza Janeza Fanfary. Politycy zostali wezwani do niezwłocznego wszczęcia odpowiednich działań w kierunku poprawy kondycji jeziora.

 

Źródło: delo.si, pozitivke.net 

About Katarzyna Baran

KOMENTARZE