Home / Polityka / Słowenia: Interpelacja przeciw Ministrowi Spraw Wewnętrznych

Słowenia: Interpelacja przeciw Ministrowi Spraw Wewnętrznych

Największa słoweńska partia opozycyjna Pozitivna Slovenija (PS) złożyła w poniedziałek  do parlamentu interpelację przeciwko Ministrowi Spraw Wewnętrznych – Vinkowi Gorenakowi. Minister został oskarżony o uniemożliwienie przeprowadzenia referendum w sprawie ustawy o uzdrowieniu systemu bankowego i uznany tym samym za osobę odpowiedzialną za zaginięcie podpisów pod wnioskiem dotyczącym przeprowadzenia referendum w tej sprawie.

Po zapoznaniu się z dokumentacją posłowie partii PS sądzą, że Gorenak ponosi odpowiedzialność subiektywną (na podstawie winy) oraz obiektywną za zaistniałą sytuację, co znaczy, że minister w związku z odpowiedzialnością obiektywną, czyli niezależną od winy, musiałby opuścić sprawowane przez siebie stanowisko. Interpelację podpisało już 27 posłów PS. Powyższa forma kontroli parlamentarnej zmusza ministra do udzielenia odpowiedzi na stawiane mu zarzuty w terminie do 21 dni od złożenia dokumentu.

– Zawieruszenie podpisów pod propozycją referendum w sprawie sanacji systemu bankowego jest skandalem, który nie powinien mieć miejsca. Najpierw trzeba jednak ustalić winnego, uzgodnić co się stało, a później zaproponować karę i żądać odpowiedzialności – komentuje sprawę premier Janez Janša.

Dochodzeniem w sprawie zaginionych 36 stron petycji złożonej przez związki zawodowe przemysłu chemicznego, metalowego i gumowego (KNG), dotyczącej rozpoczęcia zbierania podpisów w związku z referendum związanym z reformą systemu bankowego, zajmuje się nie tylko policja, ale też Inspekcja Administracyjna, Komisja ds. Zwalczania Korupcji oraz Komisarz ds. Informacji.

Źródło: delo.si, rtvslo.si, pozitivnaslovenija.si, mladina.si

 

About Katarzyna Baran

KOMENTARZE