Home / Polityka / Słowenia: Kampania prezydencka oficjalnie się rozpoczęła

Słowenia: Kampania prezydencka oficjalnie się rozpoczęła

W czwartek o północy minął termin składania kandydatur na urząd prezydenta Słowenii. Przypomnijmy, iż wybory odbędą się 11 listopada.

Komisja Wyborcza zatwierdziła kandydatury złożone przez Danilo Türka, Boruta Pahora oraz Milana Zvera. Türk, aby wejść do walki o reelekcję zebrał 13 078 podpisów wyborców, Milana Zvera poparło 30 posłów SDS i NSi, natomiast Boruta Pahora 4 456 wyborców.

Liczbę głosów, przewidzianą w ustawie mającej na celu zapobieganie składania nierealistycznych kandydatur, wszyscy trzej kandydaci znaczącą przekroczyli. Türk, z racji swojej bezpartyjności, musiał zebrać 5 tys. podpisów wyborców. Zver, który jest kandydatem SDS i NSi musiał przedłożyć 30 podpisów członków partii, Pahor jako kandydat SD natomiast 3 tys. podpisów wyborców.

Na progu oficjalnej kampanii (choć nieoficjalnie trwa już od kilku miesięcy) kandydaci wdrażają nowe pomysły na pozyskanie wyborców. Przede wszystkim uaktywniają swoją działalność na portalach społecznościowych.

Z uwagi na panującą atmosferę zaciskania pasa, kampania ma – według analityków – charakteryzować się mniejszą ilością spotów, które zastąpią działania stricte PR-owe. Konfrontacja ma się odbywać głównie „w terenie” oraz w telewizji. Debata będzie w dużej mierze koncentrowała się wokół sytuacji w kraju i przedsiębranych przez państwo środków oszczędności. Te okoliczności, według fachowców, sprzyjają kandydaturze Türka:  „Prezydent Türk z pewnością będzie mógł korzystać z pełnionej przez niego funkcji, jak np. udział w  różnego rodzaju wydarzeniach i obchodach, w których podczas roku niewyborczego najprawdopodobniej nie uczestniczyłby. Jego pozycja będzie niepodważalnie dyplomatyczna, a jednocześnie bardzo wyraźnie anty-rządowa. To stanowisko, w obecnej sytuacji (…) może zapewnić mu zwycięstwo, być może nawet już w pierwszej turze”, komentuje Andraž Zorko, analityk agencji Valicon.

Milan Zver wybiera amerykańskie podejście. „To jedyny kandydat z trójki, który nie ma nawet teoretycznych szans na wygraną, czego świadomość mają prawdopodobnie ludzie w jego sztabie. Jego skrajnym osiągnięciem będzie druga tura, a nawet to jest bardziej zależne od wyników pozostałych dwóch kandydatów niż od niego samego”. Ewentualne fiasko kampanii Türka i Pahora, mogłoby być szansą dla Zvera. Cała jego kampania jest raczej działaniem na rzecz polepszenia wizerunku rządu, zdaniem Zorko.

W przeciwieństwie do Zvera, Pahor ma realne szanse na drugą turę, choć niewielkie na zwycięstwo, komentuje analityk. Jego kampania przez niektórych określana jest jako „ludzka”, przez innych jako populistyczna. Zarówno z punktu widzenia prowadzenia kampanii, jak i symboliki, niefortunny upadek z konia jest wydarzeniem, które będzie miało wpływ na przebieg kampanii, czy okaże się prorocze, pokażą wyniki”, stwierdza Zorko.

W ostatnim czasie dwa główni rywale o prezydencki fotel zdobyli międzynarodowe poparcie. Borut Pahor w Lublanie gościł byłego niemieckiego kanclerza Gerharda Schrödera.

Natomiast poparcie dla kandydatury Zvera wyraził lider Europejskiej Partii Ludowej (EPP) w Parlamencie Europejskim, Joseph Daul.

 

Źródło: delo.si, rtvslo.si, dnevnik.si

 

About Katarzyna Baran

KOMENTARZE