Home / Bałkany / Słowenia: Każda praca tak samo ważna
NeedaJobSign

Słowenia: Każda praca tak samo ważna

Słoweńska Organizacja Studencka (Študentska organizacija Slovenije – ŠOS) alarmuje o coraz gorszej sytuacji socjalnej młodych ludzi. 

16 grudnia podczas konferencji prasowej, dotyczącej zmian w przepisach o pracy tymczasowej dla studentów przewodniczący organizacji – Mitja Urbnac – podkreślał, jak ważne jest zapewnienie długoterminowych miejsc pracy dla młodzieży ze szkół średnich i studentów. Przedstawione propozycje zmian nie pokrywają się jednak w pełni z propozycjami przedstawionymi przez ministerstwo pracy. Urbanc zwracał uwagę, jak bardzo młodzi ludzie potrzebują pracy, gdyż w ten sposób ulega poprawie ich sytuacja socjalna, ale również dzięki niej zdobywają tak cenne w dzisiejszych czasach doświadczenie zawodowe.

Sytuacja młodych ludzi w Słowenii ostatnimi czasy uległa znacznemu pogorszeniu w wyniku cięć stypendiów oraz dodatków rodzinnych. Ponadto zredukowano liczbę miejsc pracy dla studentów. Według przewodniczącego komisji spraw socjalnych i zdrowia, Luki Špoljara, problem również tkwi w tym, iż nie wykorzystuje się odpowiednio środków przeznaczonych dla młodych ludzi. Co więcej, wedle obliczeń organizacji, w ciągu ostatnich lat młodzież została pozbawiona około 800 milionów euro. Špoljar podkreślił, iż wielu osobom stypendia nie wystarczają, by pokryć wysokie koszty utrzymania, dlatego tak bardzo potrzebna jest praca tymczasowa i dorywcza.

Swoje propozycje zmian ŠOS opublikował już w połowie roku, ministerstwo pracy zaś przedstawiło je dopiero w ostatnim tygodniu. Jak wynika z ich zestawienia, obie instytucje dążą do tego, by każda praca była tak samo ważna. Organizacja proponuje również wprowadzenie minimalnej stawki godzinnej w wysokości 4,5 euro brutto (3,80 euro netto). Pomysły te popiera również ministerstwo; z aprobatą spotkała się też sugestia, by stworzyć jednakową ewidencję pracy tymczasowej i dorywczej.

Minister pracy, Anja Kopač Mrak, przyznała, że wizja ministerstwa w dużym stopniu pokrywa się z propozycjami studentów. Podkreśliła, iż pomimo zmian, jakie zostaną wprowadzone w przepisach, praca tymczasowa dla studentów wciąż pozostanie pracą mało obciążoną podatkami i składkami.

Źródła: 24ur.com

About Anna Gawlak

KOMENTARZE