Home / Polityka / Polityka regionalna / Słowenia: Kontrowersyjne uroczystości państwowe

Słowenia: Kontrowersyjne uroczystości państwowe

W piątek na Rynku Republiki w Lublanie tradycyjnie odbyły się uroczystości związane z Dniem Państwowości.  Przypomnijmy,  jest to dzień wolny od pracy w Słowenii, obchodzony na pamiątkę uzyskania niepodległości w 1991 roku. Samo wydarzenie wzbudziło kontrowersje wśródprzedstawicieli niektórych partii politycznych.

Posłowie PS (Pozitivna Slovenija) byli oburzeni „upolitycznieniem” obchodów, natomiast słowa prowadzącego aktora Jerneja Kuntnera miały ich zdaniem obrażać wartości walki wyzwoleńczej (NOB). Podobnie o wypowiedziach animatora wypowiada się przewodniczący partii DeSUS, Karl Erjavec, uważając  je za wzbudzające nietolerancję.

Wstrząśnięci posłowie PS zgłosili pretensje do rządu, oczekując przeprosin obywateli za obraźliwe wypowiedzi Kuntnera, jako że podejrzewają iż scenariusz uroczystości był zatwierdzony przez prezydenta Janeza Janšę. W szczególności przeprosiny mają się należeć żołnierzom NOB (Narodnoosvobodilni boj) oraz przedstawicielom organizacji weteranów. Ponadto PS chce, aby partie koalicyjne również przeprosiły za całe „skandaliczne wydarzenie”.

W pozostałych partiach, już przed uroczystościami budziło kontrowersję zaproszenie tylko wybranych praporszczyków.

Prezes Obywatelskiej listy (Državljanska lista) Gregor Virant uznał wybiórczość w zapraszaniu na obchody święta narodowego zasłużonych dla słoweńskiego wojska chorążych za niepotrzebne prowokowanie dyskusji ideologicznej oraz naruszenie umowy koalicyjnej.

Także ugrupowanie SLS (Slovenska ljudska stranka) sprzeciwiało się decyzji organizatorów. Według posłów największe narodowe święto powinno być wydarzeniem, które łączy, solidaryzuje i wzmacnia świadomość narodową.

Decyzja komitetu organizacyjnego o zaproszeniu wyłącznie weteranów związanych z walką narodowowyzwoleńczą nie wzbudziła sprzeciwu ze strony SDS. Jak uznali jej przedstawiciele, obecność zaproszonych tylko uświetniła obchody, przybliżając je do wizerunku uroczystości z 1991 roku. Członek SDS będący jednocześnie  przewodniczącym komitetu, Božo Predalič, oznajmił, iż zebrał liczne gratulacje w uznaniu za swoją pracę, natomiast Kuntner w jego mniemaniu w swoich wypowiedział wyliczał jedynie fakty.

Źródło: mladina.si, web.vecer.com, delo.si, rtvslo.si, radiohit.si

About Katarzyna Baran

KOMENTARZE