Home / Bałkany / Słowenia / Słowenia: Kopalnia Velenje i jej spółki podbijają rynki zagraniczne

Słowenia: Kopalnia Velenje i jej spółki podbijają rynki zagraniczne

Kopalnia Velenje znajduje się w najwęższym kręgu kandydatów do budowy nowej kopalni węgla kamiennego w Turcji. W tym roku spółka zapowiedziała sprzedaż węgla kamiennego Termoelektrowni Šostanj, z czego Kopalnia Velenje ma zanotować 111 mln EUR dochodu, natomiast działalność spółek zależnych ma przynieść 48 mln EUR dochodu.

Przedzieranie się na rynki zagraniczne oraz koncentracja na programie działalności poza eksploatacją węgla kamiennego są wynikiem planów spółki z 2008 roku. Wówczas zaplanowano, że Kopalnia Velenje za 5 lat jedną trzecią dochodów będzie czerpać spoza działalności podstawowej.

Spółka Velenje wiosną sprzedała również największej słowackiej kopalni nowoczesne autorskie urządzenie górnicze służące do drążenia nowych chodników w kopalniach metanu. Był to pierwszy transfer współczesnych górniczych urządzeń technologicznych na terenie Unii Europejskiej, jak podkreśla prezes kopalni, Milan Medved. Obecnie w warsztatach kończą się przygotowania sekcji maszyn górniczych oraz innych urządzeń specjalistycznych dla jednej z kopalni w Turcji.

Kopalnia Velenje spodziewa się kolejnej wielkiej inwestycji zagranicznej, ujawnia Medved. Velenje ma bardzo duże szanse na budowę nowej kopalni w Turcji, która na poziomie 180 m będzie produkować 3 mln ton węgla rocznie. Kopalnia Velenje jest w tym projekcie głównym przewoźnikiem, projektantem, kierownikiem inżynierii, umożliwi także instalację sprzętu oraz będzie odpowiadać za szkolenie tureckich górników, którzy będą pracować na przekopie.

 

Źródło: delo.si, rlv.si

About Katarzyna Baran

KOMENTARZE