Home / Bałkany / Słowenia legalizuje marihuanę do celów leczniczych
Marihuana SI

Słowenia legalizuje marihuanę do celów leczniczych

Rząd Słowenii poinformował w czwartek 19 czerwca, że zezwala na zażywanie marihuany do celów leczniczych. Do tej pory zastosowanie konopii do leczenia chorób było nielegalne, podczas gdy leki zawierające kanaboidy były przepisywane na receptę.

Środowisko lekarskie poparło stosowanie aktywnych składników marihuany w celach leczenia objawów niektórych chorób, dlatego też słoweński rząd zatwierdził zmianę w rozporządzeniu dotyczącym wykorzystania leków opartych na kanabinoidach. Konopie, za wyjątkiem konopii przemysłowych, nadal pozostają nielegalnym narkotykiem. Natomiast zarejestrowane leki na bazie kanabinoidów lekarze mogą teraz przepisywać pacjentom na receptę w celu leczenia chorób oraz łagodzenia ich objawów.

Nowe regulacje ułatwią leczenie, zmniejszą również popyt na czarnym rynku oraz niewłaściwe leczenie na własną rękę, co może zagrażać zdrowiu człowieka – komentuje premier Alenka Bratušek.

Źródło: www.mz.gov.si, ivz.si, rtvslo.si, dnevnik.si

About Agnieszka Pajor

Absolwentka filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Śląskim. Była stypendystką programów Erasmus oraz CEEPUS, dzięki którym studiowała w słoweńskim Koprze oraz w chorwackim Zadarze i Osijeku. Bezgranicznie zakochana w kolorach Adriatyku, przyrodzie Bośni i Hercegowiny oraz muzyce Đorđe Balaševicia.
KOMENTARZE