Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Słowenia: Loty balonem będą bezpieczniejsze

Słowenia: Loty balonem będą bezpieczniejsze

balon - delo.si
W Słowenii zaczęło obowiązywać europejskie rozporządzenie dotyczące licencjonowania załóg lotniczych, w tym również pilotów balonów. Celem rozporządzenia jest zwiększenie bezpieczeństwa lotów.

Słoweńska Agencja Lotnictwa Cywilnego poinformowała, że nowe wymogi rozporządzenia dotyczą przede wszystkim profesjonalizacji szkół lotniczych w zakresie przysposabiania pilotów, z naciskiem na bezpieczeństwo lotu. Ponadto dodała, że odpowiedzialność za zapewnienie wysokiej jakości lotów i bezpieczeństwa zostaje przeniesiona na szkoły lotnicze, co oznacza, że muszą one zapewnić odpowiednio wykwalifikowane kadry, programy szkoleń, sprzęt, pomieszczenia itp.

Różnica pomiędzy obowiązującymi obecnie w Słowenii przepisami, a nowymi przepisami europejskimi, dotyczącymi uzyskania licencji pilota balonowego, jest niewielka. Jednak pilot, który będzie chciał odpłatnie przewozić turystów, będzie musiał zdać egzamin w obecności egzaminatora, a przed przystąpieniem do egzaminu będzie musiał posiadać odpowiednie doświadczenie w lataniu. Aby uzyskać licencję pilota balonowego trzeba odbyć szkolenie, składające się z części teoretycznej i praktycznej. Podczas egzaminu szczególną uwagę zwraca się na etap przygotowania pasażera do i w czasie lotu oraz na postoju. Zdobyte na szkoleniu kwalifikacje zostaną odnotowane w licencji. – Pilot balonowy, który w swojej licencji nie ma wpisanych określonych kwalifikacji, nie może przewozić pasażerów za opłatą, inaczej działanie pilota będzie traktowane jako przestępstwo – wyjaśnia Agencja Lotnictwa Cywilnego.

Od czasu uzyskania przez Słowenię niepodległości wydano 147 licencji na loty balonem, liczba aktywnych pilotów wynosi od 50 do 60. Obecnie trwa proces wymiany słoweńskich licencji na licencje europejskie, większość aktywnych pilotów spełnia wymagania na zamianę licencji.

Rozporządzenie, na którego przyjęcie państwa członkowskie UE mają czas do kwietnia 2015r., w Słowenii zaczyna obowiązywać osiem miesięcy po tragicznym wypadku balonowym na Barju.

Źródło: rtvslo.si

About Aleksandra Goczol

KOMENTARZE