Home / Bałkany / Słowenia: Lublana Zieloną Stolicą Europy 2016
fmpgtmp_pv8xej

Słowenia: Lublana Zieloną Stolicą Europy 2016

Lublana w 2016 roku została wyróżniona przez Komisję Europejską tytułem Zielonej Stolicy Europy. Stolica Słowenii w czasie jednej dekady z miasta zdominowanego przez samochody zmieniła się w miejsce, gdzie pierwszeństwo przejął transport publiczny, piesi oraz rowerzyści. Poczyniono duży postęp w utrzymaniu i ochronie terenów zielonych. Lublana wykazała również progres w recyklingu odpadów i ścieków. Miasto zobowiązało się do realizacji misji obniżenia ilości odpadów do zera.

Trzy czwarte całego terytorium Lublany stanowią tereny zielone, które obejmują systemy wodne, lasy oraz pola uprawne. W stolicy Słowenii w ciągu ostatnich 10 lat zasadzono 2000 drzew, zbudowano 5 nowych parków i dokonano rewitalizacji brzegów Sawy i Lublanicy. W Lublanie wprowadzono także system darmowego transportu po starówce.

Komisja Europejska od 2010 roku przyznaje tytuł Zielonej Stolicy Europy miastu, które wyróżnia się wysokimi standardami ochrony środowiska i zaangażowaniem w działania, mające na celu dalszą poprawę stanu środowiska oraz prowadzi strategię zrównoważonego rozwoju. Do tej pory wyróżnienie w tej kategorii otrzymały: Sztokholm (Szwecja), Hamburg (Niemcy), Vitoria (Hiszpania), Nantes (Francja), Kopenhaga (Dania), Bristol (Wielka Brytania).

Kandydatury ocenia się wedle 12 wskaźników: lokalnego wkładu na rzecz zapobiegania globalnej zmianie klimatu, zarządzania transportem miejskim, terenów zieleni miejskiej, zwalczania hałasu, wytwarzania odpadów i zarządzania nimi, ochrony przyrody i różnorodności biologicznej, jakości powietrza, zużycia wody, oczyszczania ścieków, eko-innowacji i trwałego zatrudnienia, zarządzania środowiskiem na poziomie władz lokalnych i sprawności energetycznej.

Źródło: zelenaljubljana.si, ec.europa.eu, rtvslo.si

About Agnieszka Pajor

Absolwentka filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Śląskim. Była stypendystką programów Erasmus oraz CEEPUS, dzięki którym studiowała w słoweńskim Koprze oraz w chorwackim Zadarze i Osijeku. Bezgranicznie zakochana w kolorach Adriatyku, przyrodzie Bośni i Hercegowiny oraz muzyce Đorđe Balaševicia.
KOMENTARZE