Home / Bałkany / Słowenia / Słowenia: Mercator przyjmuje nową strategię

Słowenia: Mercator przyjmuje nową strategię

Na czwartkowym posiedzeniu zarząd Mercatora zatwierdził nową strategię działania spółki na najbliższe trzy lata, która znacznie różni się od obecnej. Grupa Mercator pod wodzą Tonija Balažiča zamierza w tym okresie znacząco ograniczyć inwestycje i dzięki temu dążyć do poprawy rentowności spółki.

Według nowej strategii Grupa Mercator powinna w 2016 r. wygenerować 3,3 mld EUR dochodów, podczas gdy pierwotny plan zakładał przychody w wysokości 4,4 mld EUR do 2015 r. Nowa strategia opiera się kilku celach, wśród których kluczowymi są ograniczenie wzrostu i realizacja działań mających na celu poprawę efektywności kosztowej. Nowa strategia opiera się na koncentracji działalności na rynku chorwackim, słoweńskim, serbskim, bośniacko-hercegowińskim oraz czarnogórskim, natomiast zrezygnowano z pomysłu rozszerzenia działalności na rynek Macedonii, Albanii, Bułgarii i Kosowa.

Działalność w 2013 r. spółka rozpocznie ponownie z zyskiem netto, który do 2016 r. ma wzrosnąć do 77 mln EUR. Oczekuje się, że zysk operacyjny przed amortyzacją (EBIDTA) ma w tym roku wynieść około 200 mln EUR. Do 2016 r. koszty operacyjne powinny obniżyć się o 60 – 80 mln EUR, a wydajność spółki ma wzrastać średnio o 3 % w skali roku. W 2013 r. dług spółki ma zmniejszyć się o 300 mln EUR, przede wszystkim ze względu na sprzedaż i ponowny wynajem centrów handlowych.

 

Źródło: delo.si, dnevnik.si

About Katarzyna Baran

KOMENTARZE