Home / Polityka / Słowenia: Minęło 20 lat od usunięcia obywateli z rejestru mieszkańców

Słowenia: Minęło 20 lat od usunięcia obywateli z rejestru mieszkańców

W sobotę, 26 lutego minęło 20 lat, odkąd w Słowenii zaczęła obowiązywać ustawa o obcokrajowcach z rejestru obywateli usunięto, czy też przeniesiono do „biernej” ewidencji 25 671 mieszkańców, czyli wszystkich obywateli ówczesnych republik SFRJ, którzy do końca 1991 r. nie złożyli wniosku o słoweńskie obywatelstwo. Stracili oni tym samym część praw obywatelskich, wielu z nich musiało opuścić kraj.

Organizacje pozarządowe przypominają, że pomimo wielu prób podjętych w przeszłości dla uregulowania statusu „usuniętych”, w tym nowelizacja ustawy o „usuniętych” z 2010 r., krzywdy im wyrządzone wciąż nie zostały naprawione. Instytut Pokoju (Mirovni inštitut) zwraca uwagę na fakt, że procedury związane z ustawą są skomplikowane i czasochłonne oraz wymagają środków, którymi ci ludzie nie dysponują.

Rozważanie podjęcia dalszych kroków zaproponowała rządowi Komisja parlamentarna do spraw petycji, praw człowieka i równych szans. Jednak minister spraw wewnętrznych Vinko Gorenak oznajmił, że oprócz realizowania nowelizacji nie planuje innych działań. Dodatkowo zwrócił uwagę, na brak większego zainteresowania ze strony „usuniętych”, ponieważ wniosek o przyznanie statusu obywatela złożyło do tej pory 230 osób spośród 130 tys. uprawnionych.

 

Źródło: rtvslo.si, web.vecer.com

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE