Home / Polityka / Słowenia na szczycie UE za wspólną polityką fiskalną i kandydaturą Serbii

Słowenia na szczycie UE za wspólną polityką fiskalną i kandydaturą Serbii

Podczas trwającego szczytu Unii Europejskiej w Brukseli, słoweński premier Janez Janša uznał sytuację w strefie euro za stabilną, choć zastrzegł, że kilka krajów czeka jeszcze kilka trudnych decyzji do podjęcia.

Do najważniejszych wydarzeń podczas dwudniowego szczytu Janša zaliczył podpisanie umowy o pakcie fiskalnym, które jest krokiem milowym w kierunku stabilizacji strefy euro.

Według słoweńskiego premiera przed Serbią nie ma juz poważnych przeszkód, by uzyskała ona status kandydata do UE. Przyznanie statusu kandydata Serbii, według Janšy, jest istotne nie tylko z punktu widzenia Serbii, ale całego regionu, jak i również Unii Europejskiej, ponieważ daje pozytywny sygnał przyszłym kandydatom, czekającym w kolejce.

Premier Słowenii wyraził również nadzieję, że przyznanie Serbii statusu kandydata wpłynie pozytywnie na jej stosunki z Kosowem, a pozytywna decyzja Brukseli wobec Belgradu przyczyni się do rozwoju dialogu z Macedonią, która uzyskawszy status kandydata już w 2005 r., czeka na rozpoczęcie negocjacji z Unią.

Źródło: web.vecer.com, dnevnik.si

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE