Home / Bałkany / Słowenia / Słowenia: Nagrody dla najlepszych przedsiębiorców roku 2011 rozdane

Słowenia: Nagrody dla najlepszych przedsiębiorców roku 2011 rozdane

W środę, na otwarciu Targów Finansowych Kapital 2012, organizowanych przez czasopismo Kapital, wręczono nagrody najlepszym słoweńskim przedsiębiorcom. Decyzją dziennikarzy gospodarczych i managerów najlepszym przedsiębiorstwem roku 2011 została firma Bisol. Nagrodę dla najlepszego dyrektora przyjął dyrektor firmy Pipistrel Ivo Boscarol, a najlepszym finansistą roku został prezes zarządu firmy ubezpieczeniowej Triglav Matjaž Rakovec.

Firma Bisol jest jedynym słoweńskim producentem modułów fotowoltaicznych, prezes zarządu Uroš Merc odbierając nagrodę wspomniał, że spółka w pierwszym kwartale, pomimo kryzysu na europejskim rynku producentów komórek słonecznych, odnosi sukcesy i wyraźnie przekroczyła zeszłoroczną produkcję, a także o cztery miesiące wcześniej niż w roku ubiegłym osiągnęła 100% wykorzystanie zdolności produkcyjnych.

Pipistrel specjalizuje się w produkcji ultralekkich samolotów. Na tegorocznych targach Aero Expo w Niemczech został przedstawiony czteromiejscowy samolot Panthera, który jako jedyny na świecie umożliwia nabywcy wybór pomiędzy trzema rodzajami systemów napędowych: benzynowym, hybrydowym lub całkowicie elektrycznym. Firma jest przekonana, że Panthera w następnych latach przyniesie odczuwalny wzrost sprzedaży, dlatego też otwiera nowe miejsca pracy.

Matjaž Rakovec odbierając nagrodę zwrócił uwagę na fakt, że firma Triglav jest wyjątkowo potrzebna dla stabilności finansowej Słowenii jak również Bałkanów Zachodnich. Potwierdzeniem tych słów jest według niego wejście Międzynarodowej Korporacji Finansowej (IFC) w spółkę Triglav INT, pod skrzydłami której największa słoweńska firma ubezpieczeniowa zrzesza spółki zależne na Bałkanach.

Rakovec uważa, że przyczyna dobrej sytuacji firmy tkwi w strategii polegającej na koncentrowaniu się na podstawowej działalności ubezpieczeniowej. Bazując na aktualnych danych ocenił, że rok 2012 będzie bardziej udany od poprzedniego, podkreślił również, że celem Triglavu jest, poprzez rozszerzanie w regionie, stać się centrum ubezpieczeniowym na Bałkanach Zachodnich.

Źródła: delo.si, dnevnik.si

About Aleksandra Goczol

KOMENTARZE