Home / Bałkany / Słowenia: Nagrody Prešerna 2014 rozdane
670x420_djvu_606916_penelopa_-zabkar--preseren

Słowenia: Nagrody Prešerna 2014 rozdane

Dzisiaj, tj. sobota 8 lutego, Słowenia obchodzi Dzień Kultury na cześć upamiętnienia dnia śmierci wielkiego poety France Prešerna. Wczorajszego wieczora z tej okazji, jak co roku, miała miejsce uroczystość wręczenia nagród Prešerna, która odbyła się w Domu Kultury Cankara w Lublanie. Ceremonię pod hasłem Živeti umetnost – presegati čas (Żyć sztuką – przekraczać czas) przygotował reżyser Matej Filipčič.

Nagroda Prešerna jest najbardziej prestiżowym wyróżnieniem za osiągnięcia artystyczne ne terenie Słowenii. Otrzymują ją twórcy, którzy poprzez wybitne osiągnięcia artystyczne oraz życiowy dorobek na stałe wzbogacili słoweńskie dziedzictwo kulturowe.

W 2014 roku nagrody te otrzymali:

  • Vladimir Kavčič – pisarz, który dużą część swojej prozy poświęcił tematyce powojennej, uznawany za klasyka słoweńskiej literatury.
  • Pavle Merkù – kompozytor i językoznawca, swoje życie poświęcił muzyce i językowi. Poza tym jest etnografem, etnomuzykologiem oraz kolekcjonerem dóbr ludowych, muzycznych oraz leksykalnych.

Ponadto przyznawane są również nagrody Fundacji Prešerna. Wręczane są twórcom w hołdzie za ważne dokonania arystyczne, które zostały udostępnione publicznie w ciągu ostatnich dwóch lat. Laureatami tej nagrody w 2014 roku zostali:

  • Vesna Pernarčić Žunić – aktorka teatralna
  • Jože Možina – dziennikarz
  • Alenka Sottler – ilustratorka
  • Jernej Lorenci – reżyser teatralny
  • StoP – słoweński projekt perkusyjny
  • Vladimir Kos – poeta

Przypomnijmy, że France Prešeren był najwybitniejszym słoweńskim poetą okresu romantyzmu i twórcą hymnu Słowenii, którym jest Zdravljica. W tym roku obchodzona jest także 170 rocznica powstania hymnu.

Źródło: delo.si, rtvslo.si

About Agnieszka Pajor

Absolwentka filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Śląskim. Była stypendystką programów Erasmus oraz CEEPUS, dzięki którym studiowała w słoweńskim Koprze oraz w chorwackim Zadarze i Osijeku. Bezgranicznie zakochana w kolorach Adriatyku, przyrodzie Bośni i Hercegowiny oraz muzyce Đorđe Balaševicia.
KOMENTARZE