Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Słowenia: Nieszczęsny Falcon wejdzie do floty Wojska Słoweńskiego

Słowenia: Nieszczęsny Falcon wejdzie do floty Wojska Słoweńskiego


Słoweński minister obrony Aleš Hojs na konferencji prasowej oznajmił, że od 1 stycznia 2013 roku samolot rządowy Falcon, który rząd bezskutecznie próbował sprzedać od kilku, stanie się częścią Wojska Słoweńskiego (SV) i zostanie zarejestrowany jako wojenny okręt powietrzny. Aleš Hojs zamierza włączyć samolot do natowskiego programu ATARES, w którym jest już kilka helikopterów SV.

Z samolotu, na zasadzie wymiany, będą mogły korzystać wszystkie państwa członkowskie NATO. Będzie on traktowany jako słoweński wkład do NATO, dzięki któremu SV będą mogły skorzystać z samolotów transportowych do przelotów do Kosowa czy Afganistanu. Hojs liczy również na zainteresowanie wynajmem Falcona wśród innych państw członkowskich UE. Za godzinę lotu zamierza zaoferować 3500 EUR.

Według słów Hojsa odrzutowiec będzie wciąż używany do celów państwowych, co oznacza, że będzie mógł z niego skorzystać prezydent, premier, ministrowie i inne osoby posiadające upoważnienie.

Umieszczenie Falcona w rezerwach SV spowoduje obniżenie kosztów latania o 50.000 EUR. Nie wiadomo jeszcze jakie koszty będzie generował samolot w przyszłym roku. Ale wciąż istnieje możliwość jego sprzedaży, jeśli Ministerstwo Obrony Republiki Słowenii otrzyma taką propozycję.

Źródła: rtvslo.si, dnevnik.si

About Aleksandra Goczol

KOMENTARZE