Home / Gospodarka / Polityka gospodarcza / Słowenia: Od 1 kwietnia drożeją papierosy i alkohol

Słowenia: Od 1 kwietnia drożeją papierosy i alkohol

Z dniem 1 kwietnia podniesiono akcyzę na papierosy i napoje alkoholowe, w konsekwencji wzrosły również ceny detaliczne tych produktów.

Słoweński rząd zdecydował się na podniesienie akcyzy, aby zapewnić dodatkowe wpływy do budżetu. Wraz z obecną podwyżką akcyzy, wpływy do budżetu państwa, według obliczeń Ministerstwa Finansów, zwiększą się o ok. 11,1 mln EUR na rok. Akcyza na piwo wzrasta o 10%, produkty pośrednie i alkohol etylowy o 20%. Wino pozostanie wolne od podatku akcyzowego.

Wzrost cen papierosów, to efekt nowelizacji Ustawy o podatku akcyzowym z 2010 roku, na podstawie której akcyza na papierosy w ubiegłym roku wzrosła już dwukrotnie. Z dniem dzisiejszym akcyza na papierosy wzrośnie z 83 na 86 EUR za tysiąc sztuk. Paczka najlepiej sprzedających się papierosów zdrożała w ten sposób o 0,10 EUR. Kolejny wzrost ustawowo przewidziany jest na 1 października.

W rozporządzeniu dotyczącym ustalania stawki akcyzy na napoje alkoholowe i alkohol znajdujący się w innych produktach, opublikowanym na stronie internetowej słoweńskiego Ministerstwa Finansów, wyjaśniono że rząd może podnieść stawki akcyzy maksymalnie o 50%.

Wzrost podatku akcyzowego, a co za tym idzie również cen detalicznych alkoholu, według wyliczeń MF, przyczyni się do 0,05% inflacji.

Źródła: delo.si, rtvslo.si, web.vecer.com

About Aleksandra Goczol

KOMENTARZE