Home / Gospodarka / Przemysł / Słowenia: Od 1 lipca znów zdrożeją papierosy

Słowenia: Od 1 lipca znów zdrożeją papierosy

Minister Finasów Janez Šušteršič poinformował o przyjęciu przez rząd projektu ustawy, na mocy której akcyza na papierosy miałby wzrosnąć już od 1 lipca, a nie od 1 października, tak jak przewiduje ustawa o podatku akcyzowym, znowelizowana w roku 2010. Obecnie akcyza miałaby wzrosnąć o ok. 10 centów za paczkę papierosów.

Nowelizacja ustawy przewiduje jeszcze dwukrotne podniesienie akcyzy na papierosy, 1 października do 94 EUR oraz 1 stycznia 2013r. do 97 EUR. Zgodnie z dyrektywą europejską członkowie UE muszą najpóźniej do 1 stycznia 2014 r. osiągnąć minimalną akcyzę na papierosy w wysokości 90 EUR za tysiąc sztuk, Słowenia osiągnie ten próg już w lipcu 2012r.

- Dzięki podniesieniu akcyzy tegoroczny budżet zasili dodatkowe 4 mln EUR – powiedział słoweński minister finansów – a w przyszłym roku 8 mln EUR. – Prawdopodobnie nie wpłynie to znacznie na konsumpcję. W porównaniu z Austrią akcyza w Słowenii jest  niższa, w porównaniu z innymi krajami – których nazw minister nie chciał wymienić – akcyza jest wyższa, dlatego też papierosy będą u nas droższe – dodał Šušteršič.

Źródła: 24ur.com, delo.si

About Aleksandra Goczol

KOMENTARZE