Home / Bałkany / Słowenia / Słowenia: Od stycznia 2013 zacznie działać SPIRIT Slovenija

Słowenia: Od stycznia 2013 zacznie działać SPIRIT Slovenija


Od stycznia 2013 rozpocznie swoją działalność Publiczne Biuro RS ds. wspierania przedsiębiorczości, innowacyjności, rozwoju, inwestycji i turystyki, w skrócie SPIRIT Slovenija, które powstanie z połączenia JAPTI, TIA i STO.

Minister rozwoju gospodarczego i technologii Radovan Žerjav wyjaśnił, że przyczyną połączenia Publicznego Biura RS ds. przedsiębiorczości i inwestycji zagranicznych (JAPTI), Słoweńskiej Organizacji Turystycznej (STO) i Publicznego Biura ds. rozwoju technologicznego (TIA) w jedną organizacją SPIRIT Slovenija, są „czasy, w których żyjemy”. Žerjav liczy na to, że połączenie trzech organizacji doprowadzi do zmniejszenia kosztów operacyjnych. Uważa również, że bezsensowne jest funkcjonowanie trzech biur – Także ze względu na to, że niektóre prowadzone przez nie czynności i działania pokrywają się.

Oprócz mniejszych kosztów operacyjnych minister oczekuje też „prawdziwej synergii podczas prac merytorycznych nowego biura”. Planuje aby ministerstwo zajmowało się kwestią przetargów, a biuro było odpowiedzialne za pozyskiwanie inwestycji i bezpośrednie oferowanie usług zagranicznym inwestorom, od początku inwestycji do wydania pozwolenia na budowę, promocję Słowenii jako destynacji turystycznej, rozwój przedsiębiorczości, a także za wspieranie innowacyjności, rozwój technologiczny i internacjonalizację przedsiębiorstw. Žerjav liczy również na ta, że biuro będzie szukało synergii i współpracy w zakresie wiedzy z partnerami Słowenii oraz na podstawie tego budowało przyszłe możliwości w dziedzinie handlu czy też w bezpośrednich inwestycjach zagranicznych.

Biuro SPIRIT będzie prowadzone przez dyrektora i zarząd biura. Propozycję powołania członków zarządu i dyrektora biura ministerstwo gospodarki i rozwoju technologicznego przygotuje w terminie 30 dni. Radovan Žerjav poinformował, że nazwiska kandydatów na dyrektora biura nie są jeszcze znane.

Źródła: rtvslo.si, siol.net

About Aleksandra Goczol

KOMENTARZE