Home / Bałkany / Słowenia: Otwarcie nowoczesnego Planica Nordic Center
slika-_original-1449837322-1114302

Słowenia: Otwarcie nowoczesnego Planica Nordic Center

Planica jest dumą Słoweńców i od dawna uważana jest za główny symbol słoweńskiego sportu. Dolina pod Poncami znana z mamuciej skoczni narciarskiej od dziesięcioleci przyciąga turystów i fanów sportów zimowych, a w piątek 11 grudnia 2015 r. doczekała się oficjalnego otwarcia nowoczesnego ośrodka Planica Nordic Center. W ceremonii otwarcia wzięli udział premier Miro Cerar, minister edukacji, nauki i sportu Maja Makovec Brenčič oraz dyrektor Instytutu Sportu w Planicy Jelko Gros.

- Planica jest symbolem odwagi, naturalnego piękna oraz światowego dziedzictwa kulturowego. Jest miejscem, gdzie ludzie zobaczyli pierwsze loty na 100 i 200 metrów oraz 42 światowe rekordy – powiedział podczas ceremonii otwarcia premier Miro Cerar.

Projekt nowoczesnego ośrodka Planica Nordic Center wart 40 mln EUR został uruchomiony w 2007 r. odkupieniem ziem pod przyszłe inwestycje. W 2009 r. powstał ogólny projekt centrum narciarskiego, a w 2010 r. ogłoszono konkurs architektoniczny. Środki na renowację infrastruktury w Planicy pochodzą w trzech czwartych z funduszy europejskich.

Prace nad projektem przebiegały w dwóch fazach. Pierwsza obejmowała renowację i budowę nowych obiektów sportowych na obszarze 100 000 m². Wybudowano 7 nowych skoczni wraz z całą infrastrukturą oraz przeprowadzono renowację skoczni mamuciej.
Po przebudowie jej punkt konstrukcyjny wynosi 200 metrów, a rozmiar skoczni to 225 metrów. Pierwsze zawody na przebudowanej Skoczni braci Gorišek (dawniej Velikanka) odbyły się w dniach 20-22 marca 2015 r.

Drugim etapem była budowa centrum narciarstwa biegowego, gdzie 16 i 17 stycznia 2016 r. odbędą się zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich.

Centrum narciarskie w Planicy zostało wyposażone m.in. w siłownie, boisko do gry w piłkę nożną, tunel aerodynamiczny, muzeum i dodatkowe obiekty, zapewniające pełną funkcjonalność centrum, a na kibiców czekają również dodatkowe atrakcje, takie jak zjazd kolejką tyrolską (zip line) ze szczytu mamuciej skoczni na dół zeskoku. Prędkość osiągana w powietrzu podczas zjazdu dochodzi do 85 km/h.

Źródło: eurotourist.tv, sloveniatimes.com, delo.si

About Agnieszka Pajor

Absolwentka filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Śląskim. Była stypendystką programów Erasmus oraz CEEPUS, dzięki którym studiowała w słoweńskim Koprze oraz w chorwackim Zadarze i Osijeku. Bezgranicznie zakochana w kolorach Adriatyku, przyrodzie Bośni i Hercegowiny oraz muzyce Đorđe Balaševicia.
KOMENTARZE