Home / Gospodarka / Polityka gospodarcza / Słowenia otrzymała pożyczkę od Europejskiego Banku Inwestycyjnego

Słowenia otrzymała pożyczkę od Europejskiego Banku Inwestycyjnego


Słoweńskie Ministerstwo Finansów podpisało z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) umowę wartą 500 mln EUR, dzięki niej EBI zapewni Słowenii kredyt na współfinansowanie niektórych projektów.

Europejski Bank Inwestycyjny odpowiedział w ten sposób na prośbę ministerstwa finansów o kredyt ramowy na współfinansowanie udziałów narodowych przy projektach, które są finansowane z budżetu UE. Słowenia w bieżącej perspektywie finansowej jest uprawniona łącznie do 4,2 mld EUR z funduszy spójności.

Podpisując umowę EBI zapewnił 500 mln EUR środków, co jest zgodne z przepisami, według których łączne finansowanie oraz budżet UE i EBI nie może przekroczyć 90% łącznych kosztów. Termin spłaty pożyczki EBI wynosi 25 lat. Z pierwszej transzy, która wynosi 30% środków, można korzystać zaraz po uzyskaniu zgody, z pozostałych wtedy, kiedy zostanie przydzielone 80% środków z poprzednich transz.

Zdaniem ministra finansów Janeza Šušteršiča Słowenia podpisując umowę przerwała dotychczasową relatywnie jednoznaczną strategię finansowania budżetu, która bazowała na wydaniu jednej lub dwóch obligacji referencyjnych. Według słów Šušteršiča Słowenia przeznaczy środki na finansowanie koniecznych inwestycji, pod względem zobowiązania dotyczącego konsolidacji finansów publicznych.

Wiceprezes EIB Anton Rop uznał, że największa do tej pory pożyczka przekazana przez EBI Słowenii, pomoże wzmocnić konkurencyjność Słowenii i zwiększyć zdolność Słowenii do czerpania ze środków europejskich.

Źródła: rtvslo.si, delo.si

About Aleksandra Goczol

KOMENTARZE