Home / Gospodarka / Infrastruktura / Słowenia otrzymała prestiżową nagrodę za postęp w bezpieczeństwie w ruchu drogowym
Źródło: wikimedia commons
Źródło: wikimedia commons

Słowenia otrzymała prestiżową nagrodę za postęp w bezpieczeństwie w ruchu drogowym

Wszystkie organizacje, rządowe i pozarządowe, które w Słowenii zajmują się bezpieczeństwem ruchu drogowego doczekały się w Brukseli uznania na europejskim poziomie. 18 czerwca Europejska Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przyznała Słowenii nagrodę za wysoki poziom bezpieczeństwa. Przede wszystkim dlatego, że od 2001 roku liczba ofiar śmiertelnych spadła o około 61 procent, co uplasowało Słowenię na piątym miejscu wśród krajów europejskich.

Podczas gdy w 2001 roku liczba ofiar śmiertelnych na słoweńskich drogach wyniosła jeszcze 278, to w roku ubiegłym zginęło „tylko” 108 uczestników wypadków. Ten pozytywny trend zauważalny jest głównie od 2008 roku. Wśród czynników, które mają pozytywny wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego, najczęściej wymienianym wśród ekspertów jest zakończenie budowy autostrad, a zwłaszcza system poboru opłat poprzez winiety, przez co wielu kierowców zamiast dróg regionalnych wybrało najbezpieczniejsze autostrady. Jednocześnie w dużym stopniu przyczyniły się do tego również pewne zmiany legislacyjne, działalność Agencji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i organizacji pozarządowych, coraz bezpieczniejsze samochody a także postęp medycyny, która może uratować życie poważnie rannych. Informacje wskazują również na wyższą kulturę jazdy, chociaż niektórych negatywnych zachowań kierowców nie da się wykluczyć nawet w przyszłości.

„W przyszłości największą uwagę trzeba poświęcić trzem aspektom – kierowcom, których trzeba przekonać do przestrzegania przepisów, państwu, które musi bardziej zadbać o bezpieczniejszą infrastrukturę oraz stabilnemu finansowaniu organizacji pozarządowych, które zajmują się bezpieczeństwem ruchu drogowego” – mówi Igor Velov, szef Agencji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Według liczby wypadków śmiertelnych na milion mieszkańców (52) Słowenia w poprzednim roku znalazła się w połowie listy. W Europie najbezpieczniejsze są nadal kraje skandynawskie (przede wszystkim Szwecja), Wielka Brytania i Malta, w których liczba ta spadła poniżej 30.

Olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo na słoweńskich drogach ma także stosunkowo nowa infrastruktura. Jednak dyrekcja dróg przyznaje, że w złym stanie jest około połowa dróg regionalnych. Dokładnie 1500 spośród 3179 kilometrów przebadanych według międzynarodowej klasyfikacji otrzymało jedną lub dwie gwiazdki na pięć możliwych pod względem bezpieczeństwa. Wyjątkiem są oczywiście autostrady, które według tych samych kryteriów otrzymały najwyższą ocenę.

„Rok 2014 był jak do tej pory najlepszy w Słowenii pod względem bezpieczeństwa na drogach. Nie mamy jednak pewności, że taki trend nadal się utrzyma. Drogi są nadal w złym stanie, a liczba policyjnych patroli drogowych wciąż ulega zmniejszeniu” – mówi Jure Kostanjšek, sekretarz Komisji  Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego AMZS (Avto-moto veza Slovenije).

Autor: Adrian Dzwonkowski na podstawie: dnevnik.si, avp-rs.si, mzi.gov.si

KOMENTARZE